Návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek postupně prošel podvýborem pro podnikatelské prostředí hospodářského výboru, hospodářským výborem, výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj a nakonec ústavně-právním výborem. Všechny návrh zákona podpořily.

Nový zákon o veřejných zakázkách prošel prvním čtením - čtěte ZDE

„Jednání na všech sněmovních výborech byla velmi intenzivní, ale zároveň také velmi korektní a přínosná pro další kultivaci prostředí veřejných zakázek v České republice. Nový zákon je klíčovou normou pro hospodářský růst a tomu odpovídá také hloubka projednávání. Jsem velmi ráda, že všechny výbory zákon podpořily,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Výbory se také zabývaly pozměňovacími návrhy. Ústavně-právní výbor například schválil návrh klubu TOP 09 a Starostů, podle kterého by se veřejných zakázek nesměly účastnit firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. O tom, jestli bude návrh nakonec prosazen, rozhodne hlasováním Sněmovna.

Zákon nyní čeká projednání ve druhém a třetím čtení. Předpis musí být účinný nejpozději v polovině dubna, kdy skončí lhůta k zapracování nových požadavků evropských směrnic.

Související