Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby byl zákon o realitním zprostředkování účinný nejpozději v druhé půlce roku 2017. Podle resortu je předpis reakcí na opakované problémy s činností realitních makléřů.

„Současná situace kolem činnosti realitních zprostředkovatelů je nepřehledná a problematická. Jasná a stručná pravidla, definující základní pojmy a podmínky pro výkon činnosti, posílí ochranu práv spotřebitelů a zvýší důvěru v realitní služby. Nová pravidla také přispějí ke snížení počtu neprofesionálních a nepoctivých subjektů působících na trhu,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

V současnosti nemusí mít realitní zprostředkovatelé žádnou povinnou kvalifikaci ani zkoušky. To má zákon změnit. V budoucnu by tak měly být přesně definovány podmínky odborné a osobní způsobilosti pro výkon této činnosti. Mohla by být například zavedena povinná až tříletá praxe v realitách nebo speciální zkouška.

Kromě toho chce ministerstvo pro realitní zprostředkovatele zavést povinné pojištění odpovědnosti. Záměr také počítá s tím, že pokud by se klienti s makléřem dohodli na úschově peněz u něj, budou muset být finanční prostředky uložené na účtu odděleném od provozních financí realitních kanceláří.

Související