Státní zástupce Jan Kořán chtěl pro Dalíka sedmileté vězení a peněžitý trest 22 milionů korun. A pokud by nezaplatil, tak o dva roky vězení víc.

Státní zástupce postavil obžalobu na tvrzení představitelů rakouské zbrojovky Steyr. Ti uvedli, že si Dalík řekl o úplatek ve výši 18 milionů eur – tedy zhruba půl miliardy korun. A sliboval za to, že díky svým kontaktům jako přítel a poradce tehdejšího premiéra Mirka Topolánka zajistí, že zbrojovka nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup obrněnců Pandur.

Soudkyně Veronika Čeplová výpovědi představitelů zbrojovky, kteří schůzku s Dalíkem popsali a byli přítomni žádosti o úplatek, uvěřila. Navíc došla k tomu, že Dalík se korupce nedopustil sám. I proto je odsouzen "pouze" za pomoc při úplatkářství.

Pokud by si vymýšlel, riskuje život

"Je to tak ohromující suma, že ten, kdo tuto žádost vyslovil, nemohl jednat na vlastní pěst. Pokud by to udělal a neměl zajištěno nic, riskuje život. A utrum s dalšími obchody s USA, což by jistě Dalík jako osoba, které premiér věřil, neudělal," uvedla. Podle ní je sice okruh osob, které by mohly zařídit pokračování zakázky, velice úzký, ale s jistotou tu konkrétní nemůže jmenovat.

Sám žalobce již předtím zmínil možnou roli expremiéra Mirka Topolánka a především tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka.

"Každému je jasné, že výrok soudu, který uzná někoho vinným, že žádal o úplatek pro někoho, koho není možné ani specifikovat, je minimálně velmi ojedinělý a zvláštní," reagoval Sokol. Ten už o verdiktu Dalíka, který se soudního jednání od počátku neúčastní, v průběhu jednání elektronicky informoval.

Žalobce podal původně obžalobu pro podvod. Dalík totiž podle něj zakázku ovlivnit nemohl. Soudkyně je ale přesvědčena, že kvůli svým blízkým vztahům s Topolánkem i Bartákem to udělat mohl. A proto jej odsoudila pro korupci.

Schůzka v restauraci

O uvedenou sumu si Dalík podle obžaloby řekl při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Již několik týdnů předtím se se zbrojaři setkal na schůzce v Brně. Obě schůzky organizoval tehdejší náměstek a později ministr obrany Martin Barták.

Představitelé Steyru po schůzce U Malířů o jejím průběhu informovali americkou ambasádu v Praze – Steyr je totiž dceřiná firma americké General Dynamics. "Zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru," napsala poté chargé d'affaires Mary Thompson Jonesová v Praze v diplomatické depeši americkému ministerstvu zahraničí.

Policie nicméně případ začala vyšetřovat až s více než tříletým zpožděním – poté co o požadavku úplatku promluvil zaměstnanec Steyru Stephan Szücs.

Podle soudkyně bylo jednou z hlavních otázek, proč ke schůzkám došlo a kdo je svolal. Klíčový je prý email, která policie našla v rakouské zbrojovce a vyplývá z něj, že ji prostřednictvím slovenského lobbisty Miroslava Výboha svolala česká strana a že na ní měl být přítomen i premiér Topolánek. Ten nakonec nedorazil.

"Navrhuji, abychom si vyslechli jejich návrhy," citovala soudkyně z emailu, který si přeposílali vrcholní představitelé Steyru. A podivovala se, že Barták ani Dalík nebyli schopni před soudem říct, proč se schůzky zúčastnili a kdo je na ni vyslal.

Je to přitom již druhý případ korupce kvůli armádním zakázkám za Topolánkovy vlády, kterou řešil soud. A obžalované tehdy naopak osvobodil.

Před soudem stál již zmíněný Barták – pro změnu za to, že si se zbrojařem Michalem Smržem řekli o úplatek pět milionů dolarů (tehdy 80 milionů korun), že urovnají problémy kolem nákupu nových armádních vozidel Tatra. U soudu jako klíčoví svědci vystoupili někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars a bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Oba prohlásili, že si Barták o úplatek řekl. Podle soudu ale nebyly pro odsouzení Bartáka a Smrže dostatečné důkazy.

Související