O Fajádovi se již dříve spekulovalo, že by měl být vyměněn za pět českých občanů, kteří byli uneseni v Libanonu a na začátku týdne propuštěni. Ti teď letí vládním speciálem zpět do Česka. Že záchrana pětice Čechů nebyla zadarmo, naznačil i ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Fajád se nedostane do rukou Američanům.
"Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický. Pár hodin poté se jeho slova naplnila, když soud rozhodl o okamžitém Fajádově propuštění z pankrácké věznice.
Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, konzultovalo se Spojenými státy. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.
Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Puci řekla, že stejné rozhodnutí jako pro Fajáda platí i pro Marábího. O třetím muži zatím ministr nerozhodl, dodala bez bližších podrobností. Advokát Fajáda Vladimír Řičica rozhodnutí soudu také potvrdil. Bližší informace však neměl k dispozici a nevěděl, jestli se se svým klientem setká. Odpoledne pak dorazil do pankrácké věznice. Po 15:00 novinářům, řekl, že je Fajád ještě zřejmě uvnitř.
Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů. Okolnosti toho, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, není jasné.
Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem, vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických guerill.
Letadlo s pěti českými občany ve čtvrtek odstartovalo z Bejrútu do Prahy. Na svobodu se dostali v pondělí a od té doby se připravoval jejich návrat.
"České velvyslanectví v Bejrútu nás informovalo ve chvíli, kdy letadlo vzlétlo," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Vládní speciál odletěl do Bejrútu ve středu. Odlet pěti zadržovaných Čechů se pozdržel do čtvrtečního odpoledne, protože je kvůli okolnostem jejich zmizení vyslýchali libanonští policisté.
Na palubě českého letadla jsou zdravotníci, psychologové a také příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i s ředitelem útvaru Robertem Šlachtou.
Češi byli nezvěstní od loňského července, na svobodu se dostali v pondělí.