Podle ministerstva financí představuje elektronická evidence tržeb jedno z nejdůležitějších systémových opatření k narovnání podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky. "Česká republika se tím zařadí mezi většinu zemí Evropské Unie, kde již některá z forem evidence tržeb úspěšně funguje," prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Šéf státní kasy je přesvědčený o tom, že vláda podnikatelům nabídla nejmodernější a nejlevnější řešení. "Náš online model maximálně využívá technologie, které jsou dnes běžně dostupné, zatímco v době, kdy evidenci tržeb zaváděla například Itálie nebo Švédsko, nebo ji navrhovala současná česká opozice v podobě drahých registračních pokladen, zdaleka tak rozšířené nebyly," tvrdí ministr. 


Jako první začnou evidovat tržby ubytovací zařízení a restaurace. Po třech měsících od spuštění evidence by se k nim měli přidat podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě. Ve třetí fázi, která odstartuje 15 měsíců po spuštění vládní novinky, budou evidovány tržby v dopravě zemědělství a svobodných povoláních. V poslední vlně pak nová povinnost dolehne na řemeslníky a výrobní odvětví.

Elektronická evidence tržeb má státu pomoci bojovat s šedou ekonomikou a daňovými úniky. Ministerstvo financí počítá s tím, že novinka státu vynese až 18 miliard korun ročně. O peníze se rozdělí státní rozpočet, kraje i obce.

Opozice: Vláda znásilnila jednací rád sněmovny

Zavedení elektronické evidence tržeb je trnem v oku opozici. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji označil dokonce za "balkánskou kravinu", která může být pro řadu podnikatelů likvidační. Kromě základních principů zákona kritizuje opozice také postup, jakým vláda utnula obstrukce a zákon ve sněmovně prosadila.

Koalice podle předsedy ODS Petra Fialy znásilnila jednací řád Sněmovny, když debatu o zavedení elektronické evidence tržeb ve středu ukončila. "Vládní většina rozhoduje o tom, že zazněly všechny argumenty. Jak to může vědět? To není demokracie, to není naprosto přijatelné," zdůraznil Fiala.

ODS proto nyní společně s TOP 09 shromažďuje podklady pro stížnost k Ústavnímu soudu. "Podáme ji v první chvíli, tedy až případně vyjde ve sbírce zákonů schválený zákon o elektronické evidenci tržeb," doplnil Fiala. O úspěchu stížnosti je předseda ODS pevně přesvědčený.

Spolu se zákonem o elektronické evidenci tržeb sněmovna schválila také několik návrhů, kterým chce ministerstvo financí podnikatelům novou povinnost kompenzovat. Počítá se například se slevou ve výši 5 tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby. Poslanci posvětili také snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 %.

Související