Bránit se skrze něj spotřebitelé mohou také proti lichvářům nebo obchodníkům s investicemi. A novinku hojně využívají. Kancelář finančního arbitra už eviduje desítky podnětů z nově přidělených oblastí.

Doposud spadaly do působnosti finančního arbitra pouze případy problémových spotřebitelských úvěrů v rozmezí 5 000 až 1 880 000 korun. Spory ze stále oblíbenějších mikropůjček nebo hypoték arbitr řešit nemohl. Spotřebitelé tak museli svá práva v těchto oblastech vymáhat soudní cestou nebo prostřednictvím rozhodce.

Logický krok

Rozšíření působnosti finančního arbitra si vynutila mimo jiné evropská směrnice o alternativním řešení spotřebitelských sporů a lze je považovat za logické. "O služby finančního arbitra je velký zájem. Stavební spoření, hypotéky i investice byly předmětem dotazů i nepřípustných návrhů na zahájení řízení v průběhu celého loňského roku," řekla Právnímu rádci mluvčí Kanceláře finančního arbitra Nelly Dederová.

Novinky vítají i organizace, které spotřebitelům pomáhají v boji proti nekalým praktikám finančních institucí. "Specializace arbitra na finanční otázky v kombinaci se závazností jeho nálezů je z našeho pohledu efektivní způsob řešení spotřebitelských sporů," zdůraznil právní poradce dTestu Miloš Borovička a dodal: "Poslední dva roky například řešíme, zda stavební spořitelny mohou bez důvodu jednostranně ukončit smlouvy. Protože neexistuje jednoznačný názor, je pro běžného spotřebitele riskantní obrátit se na soud. Tento problém díky novele zákona částečně odpadne." 

Řízení u finančního arbitra je totiž bezplatné. Spotřebitel tak neriskuje, že zaplatí desetitisíce za náklady řízení a bance za její právníky. Výhodou řešení spotřebitelských sporů prostřednictvím finančního arbitra je také rychlost. Rozhodnutí by mělo padnout do 90 dnů od doby, kdy arbitr shromáždí všechny potřebné podklady k případu. Pouze u zvlášť složitých sporů lze lhůtu prodloužit, avšak ne o víc než o dalších 90 dnů.

Příval nové práce

Ačkoliv novinka platí teprve dva týdny, v Kanceláři finančního arbitra se už hromadí první podání. "K dnešnímu dni evidujeme dvě desítky sporů ze stavebního spoření a hypoték dohromady. Dotazů na příslušnost rozhodovat tyto spory, které finanční arbitr vedle řízení vyřizuje, je ale podstatně více," uvedla Dederová. Aby finanční arbitr nové pravomoci zvládl, posílila jeho kancelář o pět zaměstnanců. A do budoucna se počítá s dalším navýšením - až o dalších 10 lidí.

Zatímco některé nové pravomoci finančnímu arbitrovi přibyly. O jiné naopak přišel. Řešit tak už nebude například pře podnikatelů z platebního styku. Podnikatelé se tedy musí od února obracet výhradně na obecné soudy, rozhodce nebo jiný mimosoudní orgán řešení sporů. Ty případy, které arbitr začal řešit ještě před datem účinnosti novely zákona, ovšem dokončí.

Řízení u finančního arbitra má svá pravidla - musí mu předcházet pokus o nápravu mezi stranami. Sepsat návrh na zahájení řízení je podle expertů velmi jednoduché, nemusí obsahovat žádné paragrafy. Stačí, když spotřebitel popíše vlastními slovy, co ho trápí. Díky tomu by se měl – alespoň teoreticky – obejít při tomto způsobu řešení sporu bez pomoci advokáta.

Finanční arbitr by neměl odmítnout ani neúplný nebo nesrozumitelný podnět k zahájení řízení. Navrhovateli pomůže nedostatky odstranit. Zastaví pouze ta řízení, která jsou zjevně bezdůvodná.

Související