Novela převádí do českého právního systému evropskou směrnici o porovnatelnosti poplatků souvisejících s platebními účty. Evropská komise si od nové celoevropské úpravy slibuje větší transparentnost a také zlevnění bankovních účtů. Kromě přehledu všech poplatků, které banky svým klientům účtují, sjednocuje novela také terminologii, kterou banky ve svých sazebnících a obchodních podmínkách používají.
To podle ministerstva financí spotřebitelům usnadní srovnávání nabídek jednotlivých bank. "Dnes je běžné, že stejné služby se v obchodních podmínkách bank označují různě, což komplikuje nejen orientaci spotřebitelů v jednotlivých nabídkách, ale také možnost srovnání," zdůraznil ministr financí Andrej Babiš.
Jednotná pravidla chce resort stanovit také pro provozování internetových stránek, které srovnávají poplatky za vedení účtů. Provozovatel takové srovnávače musí podle návrh umožnit bezplatné srovnání všech služeb spojených s platebním účtem, musí poskytovat pravdivé informace a ve srozumitelné formě. Veškerá data o účtech pak musí aktualizovat nejméně jednou za čtvrt roku.
Účet pro každého
Pokud novelu schválí parlament a podepíše prezident, měly by banky dále přijít o možnost rozhodnout, komu účet otevřou a koho naopak odmítnou. Nejpozději od letošního září by měly začít nabízet takzvaný základní platební účet s regulovanými cenami. Ty mají být stanoveny na základě tržních cen.
Takový postup však kritizuje Česká národní banka. "Obecně nepodporujeme cenovou regulaci. S ohledem na požadavek směrnice se nicméně jako vhodný právní nástroj pro určení horní hranice přiměřeného poplatku jeví forma nařízení vlády či vyhlášky ministerstva financí. V praxi bude velmi těžké kontrolovat, která úplata je na trhu obvyklá," uvedla ČNB v připomínkovém řízení. Otázkou také je, do jaké míry je regulace vůbec potřebná. Většina tuzemských bank dnes už totiž nabízí základní bankovní účty bez poplatků.
Evropská komise chce, aby si občané EU mohli vždy založit bankovní účet v jakémkoli státě unie. Podle komise jsou totiž v EU téměř tři miliony lidí, kteří žádali o otevření platebního účtu, ale jejich žádost banka zamítla. Nejčastějším důvodem pro zamítnutí byly nepravidelné příjmy. Dalších zhruba 22 milionů lidí by účet chtělo, ale nepokusili se o jeho zřízení.
Jednotná pravidla pro změnu banky
Snazší by mělo být také převedení bankovního účtu do jiné banky. Návrh ministerstva financí totiž sjednocuje pravidla a nově upravuje lhůty pro převedení platebního účtu ke konkurenci. "Spotřebitelům se tak otevře možnost snadno si převést účet do jiné banky, přičemž jim zůstane zachováno nastavení trvalých příkazů a inkas. Cílem je jednoduše změnit dosavadní banku, jestliže v jiné spotřebitel dostane lepší nabídku," slibuje Babiš. Celkovou lhůtu pro vyřízení změny účtu předloha zkracuje z dosavadních nejméně 15 pracovních dnů na 12. Nově také budou muset změnu platebního účtu, tzv. switching, umožňovat všichni poskytovatelé platebních služeb.
Pravidla pro změnu účtu doposud v České republice žádný zákon neupravoval. Existuje pouze tzv. Kodex mobility klientů, který sestavila Česká bankovní asociace a který stanovuje procesní postup pro změnu účtů. K tomu ale zatím přistoupila jen zhruba polovina bank působících na českém trhu.