Dluhy trápí každého desátého Čecha. Buď se sám dostal do exekuce, nebo žije v rodině, na kterou dopadla. 550 tisíc lidí čelí více než jedné exekuci. A právě u nich je pravděpodobnost, že se od nich podaří vymoci nějaké peníze na úhradu dluhu, velmi nízká. Věřitelé, kteří vkládají do soudních exekutorů důvěru, se ke svým penězům v důsledku toho dostávají stále obtížněji. A finančním potížím čelí i exekutorské úřady. "Takový vývoj negativně ovlivňuje vymahatelnost práva v Česku," zdůraznila na konferenci mediálního domu Economia Česko v době dluhů prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Narůstající počet neúspěšných exekucí přitom nezpůsobuje problémy jen věřitelům a exekutorům, drtí i samotné dlužníky. Současný systém odměňování totiž počítá s tím, že výnosy z úspěšných exekucí pokryjí i náklady na případy, kdy dlužník nezaplatí ani korunu. Výsledkem je, že třítisícový dluh může kvůli nákladům řízení vyšplhat až na pětinásobek.

To je podle exekutorské komory neudržitelné. Přišla proto s několika návrhy, jak situaci řešit. "Cílem je pomoci nastavit takový systém vymáhání pohledávek, který bude fungovat efektivně, eticky a s ohledem na oprávněné zájmy všech zúčastněných," zdůraznila Fučíková. Návrhy komory proto cílí na dlužníky, věřitele i exekutory samotné. Jeden z nich například počítá se zpoplatnění exekučních návrhů. To má podle komory omezit zahajování marných a bezvýsledných exekučních řízení. Tam, kde je nadmíru jasné, že se od dlužníka nepodaří získat žádné peníze, chtějí mít exekutoři možnost řízení ukončit.

K efektivnějšímu vymáhání dluhů má pomoci také zavedení chráněného splátkové řízení vedeného exekutorem. Díky tomu by dlužník mohl využít splátkového kalendáře ještě před samotným započetím exekuce. Novinka by se podle komory měla vztahovat zejména na bagatelní pohledávky a nepodléhala by souhlasu věřitele.

Dalším ze série opatření, které hodlá komora prosazovat, je vznik chráněného konta, tedy speciálního bankovního účtu, na nějž by se připisovaly částky, které jsou dle zákona exekučně nezabavitelné. To má podle exekutorů napomoci k lepší ochraně práv dlužníka.

Mezi návrhy figurují ale i notoricky známá témata, jako například zavedení místní příslušnosti exekutorů, která má zamezit tomu, aby se exekutoři podbízeli věřitelům. Návrh zákona, který počítá se zavedením místní příslušnosti, přitom už loni sepsali senátoři, schválila jej vláda a nyní čeká na projednání ve sněmovně.

 

 

Další změny v exekucích plánuje i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Část odpovědnosti za dluhy by chtěl přenést na věřitele. Mohli by například platit náklady na nedobytné exekuce. Ty se u milionové exekuce pohybují okolo 185 tisíc. Statisícové výdaje by mohly být podle Pelikána dostatečnou motivací pro věřitele, aby si lépe prověřovali solventnost svých klientů. Pokud se podaří omezit byznys s poskytováním úvěrů už tak dost zadluženým lidem, sníží se i počet návrhů na exekuce, věří ministr.

 

Související