Návrhy Bruselu mají mimo jiné zajistit, aby v různých členských zemích neprobíhala paralelní nebo dokonce protichůdná řízení, například pokud jde o nemovitosti nebo bankovní účtu. Cílem nové právní úpravy je zajistit mezinárodním párům větší míru právní jistotu ohledně vypořádání jejich majetku po rozchodu.

"Tisíce evropských párů, ať už jde o manžele nebo o registrované partnery, mají právo vědět, co je a jejich rodiny čeká v případě, že se jejich sny o společném životě zhroutí," řekl k novince první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. V mezinárodním svazku žije v unii zhruba 16 milionů lidí. Jednotná pravidla pro řešení rozvodů mají pomoci podle propočtů komise těmto párům ušetřit zhruba 400 milionů eur ročně.

Nová bruselská pravidla zahrnují mimo jiné postup pro určení soudní příslušnosti. Vnést jasno mají také do rozhodování o tom, které právo je rozhodné v případě, že se na daný rozvod nebo rozluky vztahují předpisy několika zemí. Klíčovou novinkou je pak zjednodušení uznávání výkonu soudních rozhodnutí, které v majetkových věcech vydal soud jedné členské země, v jiném státě EU.

Za jeden provaz táhnou jen někteří

Avšak novinka má jeden háček. Na přijetí nových pravidel se nedokázalo shodnout všech 28 členských zemí unie. K návrhům se jich nakonec připojilo jen 17. Vypadly zejména země střední a východní Evropy, jako je například Slovensko, Polsko nebo Maďarsko. Česká republika se k iniciativě připojila.

Členské státy, které se posílené spolupráce neúčastní, budou v přeshraničních případech týkajících se majetkových poměrů v manželství a majetkových důsledků registrovaného partnerství i nadále uplatňovat své vnitrostátní právo - včetně svých pravidel týkajících se mezinárodního práva soukromého.

V Evropské unii, která má téměř 750 milionů obyvatel, se každoročně uzavře přes dva miliony sňatků. Téměř 900 tisíc manželský párů se zároveň rozvede. Na 150 tisíc rozvodů je mezinárodních. Paralelní soudní řízení vedená v různých zemích, složité případy a související právní poplatky stojí odhadem 1,1 miliardy eur ročně.

Rozvody různým metrem

Národní právní úprava jednotlivých členských zemí řeší rozvody a rozluky různě. Velmi snadný je rozchod partnerů ve Švédsku. Vyřídit rozvod je tam možné během šesti měsíců a za určitých okolností se pár nemusí dostavit ani k soudu. Vše se dá vyřídit poštou.

Naopak obtížný může být rozvod s Irem nebo s Irkou. Irsko je totiž přísně katolický stát. Rozvody tam vůbec nebyly možné až do roku 1996. Dnes je sice tamní právní systém umožňuje, avšak manželství nelze ukončit ze dne na den. Manželé musí čtyři z pěti posledních let žít odděleně.

Až do roku 2011 byly rozvody naprostým tabu na Maltě. Zákon, který je umožnil, tamní parlament schválil až poté, co si ho Malťané vynutili v referendu. I tak se ale dnes manželství na tomto ostrově rozvádějí jen zřídka. Na tisíc obyvatel tam připadá jen 0,8 rozvodu ročně, zatímco v ČR jsou to takřka 3 rozvody. Nejvyšší mírů rozpadů manželství v unii hlásí Lotyšsko. Na tisíc obyvatel jich tam připadá 3,5. Nahlíženo touto optikou je překvapivé, že Malta se k nové evropské iniciativě sjednocují pravidla pro rozvody a rozluky připojila, zatímco Lotyšsko zůstalo stát stranou.

Související