Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o stavebním spoření. Povinnost nechat schválit výpověď stavebního spoření nezletilého dítěte opatrovnickým soudem tím sice z tuzemského právního systému úplně nezmizí, výrazně však ubyde případů, kdy se budou muset rodiče na soud obrátit. Jeho verdikt bude nadále třeba v případě, že se rodiče na výpovědi neshodnou nebo pokud neuplynulo šest let spoření. Jde tedy o situaci, kdy se státu vrací zpět státní příspěvky.
Povinnost nechat posvětit výpověď stavebního spoření nezletilých dětí soudem zavedl nový občanský zákoník v roce 2014. Soudy poté žádosti rodičů doslova zavalily. Od roku 2014 se zátěž soudců zvedla o více než čtvrtinu. Jen loni řešili kolem 7 tisíc případů.
ODS proto chtěla, aby povinnost chodit se stavebním spořením k soudu skončila úplně. Sněmovna nakonec hlasovala pro kompromisní řešení, které doporučil navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ústavně-právní výbor.
Pelikánovi vadilo mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty. ministr také uvedl, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně míní, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se ale prý léta obcházela.
Podle poslanců je ale stavební spoření nejrozšířenějším produktem, a tak se nakonec rozhodli novelu schválit. Zastání našla i u zákonodárců z řad vládní koalice. "V případě, že existuje shoda, není důvod, aby se rodiče ocitli u soudu, a v případě, že tam shoda není, tak samozřejmě je třeba absolvovat všechno na bázi opatrovnického soudu, který posoudí, zda to je, nebo není ve prospěch dítěte," míní předseda Ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD).
Martyrium mnoha rodičů je tak už téměř u konce. Novela nabude účinnosti dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.