Rok 2015 byl pro evropské fúze a akvizice rekordním z hlediska hodnoty. Oproti roku 2014 vzrostla více než o pětinu, uvádí studie právní kanceláře CMS. "V minulém roce byl trh M&A ovládán prodávajícími, kteří byli schopni vyjednat lepší obchodní podmínky a mechanismy na ochranu proti právním rizikům," uvedla vedoucí týmu CMS pro korporátní praxi v regionu CEE Helen Rodwell.
Ze studie vyplynulo, že kupující obecně museli zaplatit více za uzavření transakcí a strávit více času a energie při sjednávání ceny. Tento trend je zřejmý ze stoupajícího počtu transakcí, které byly zaměřeny na cenová ujednání. V roce 2015 kancelář zaznamenala, že ujednání o úpravě kupní ceny byla využita u 49 % transakcí v porovnání se 43 % v předchozích pěti letech. 56 % zbývajících transakcí využilo tzv. locked box mechanismu, který je dalším ukazatelem zaměření na cenu. V předchozích pěti letech se po něm oproti tomu sahalo pouze ve 41 % realizovaných transakcí.
V Česku fúzí ubylo
Česká republika z takřka bilionového koláče ukousla v roce 2015 jen zhruba 6,5 miliardy eur. To znamená meziroční pokles o devět procent. Investoři uskutečnili 185 transakcí, tedy zhruba o 16 procent méně než v roce 2014. Tato data přinesl barometr zveřejněný poradenskou společností EY. I přes pokles si nicméně Česko drží v oblasti fúzí a akvizicí silnou pozici. V rámci regionu střední a jihovýchodní Evropy obsadilo jak v objemu trhu, tak v počtu transakcí třetí místo za Tureckem a Polskem.
"Česká republika se udržela v trojici transakčně nejsilnějších trhů v regionu. I přesto má stále kam růst. Prvním pilířem růstu bude v dohledné době pokračující prostředí nízkých úrokových sazeb, druhým relativně podhodnocená česká koruna a zejména fakt, že ačkoliv se transakční násobky v ČR v poslední době zvýšily, stále jsou v porovnání s násobky ve světě atraktivní," uvedl konzultant pro fúze a akvizice společnosti EY v České republice Michal Hrmo. Zatímco ve světě se podle něj loni prodávaly společnosti v průměru za zhruba 11násobek zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA), v České republice byl tento násobek zhruba o dva až tři roční zisky nižší.
Největší transakcí loňského roku se v České republice stala akvizice švédské společnosti Trelleborg, která koupila výrobce pneumatik a průmyslových polymerových řešení ČGS Holding za zhruba 1,3 miliardy dolarů. Druhou příčku obsadil s velkým odstupem prodej společnosti Uhelné a plynové elektrárny E.ON Italia. Tu zhruba za 592 milionů dolarů získal Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.
Holding byl zároveň nejaktivnějším českým investorem uplynulého roku. Provedl celkem osm významných transakcí. Skupina CTP Invest, která patří Remonu Vosovi, pak byla s pěti obchody nejaktivnějším investorem v oblasti nemovitostí.
2016 – rok výzev
Letošní rok bude podle CMS přát fúzím a akvizicím méně než rok 2015. Zejména země střední a východní Evropy, mezi které se počítá i Česko, se budou muset podle expertů hodně snažit, aby přilákaly M&A transakce.
"S geopolitickými a ekonomickými změnami v roce 2016 mohou být prodávající nuceni snížit svá cenová očekávání nebo naopak posílit své odhodlání k rizikovým transakcím," řekla k tomu Helen Rodwell. Její kolega Stefan Brunnschweiler, který je partnerem kanceláře CMS a vedoucím skupiny zaměřené na korporátní právo a fúze a akvizice, dodal: "V roce 2016 jsme se dostali do méně stabilního prostředí, avšak strategické posuny, ke kterým došlo v tolika odvětvích v roce 2015, musí vyvolat přímou reakci ze strany konkurentů. Příležitosti pro rozhodující M&A nadále existují."
Nejistota specialisté na fúze a akvizice přičítají takovým faktorům, jako jsou dlouhodobě předpovídané zpomalení ekonomického růstu Číny a příliv migrantů do Evropy. Studie CMS také naznačuje, že americké úrokové sazby a výrazné omezení reverzních transakcí, volby v USA provázené problémy napříč společností, agresivnější klima pro daň z příjmu společností a nadcházející britské referendum o zachování členství v Evropské unii budou přispívat k rizikovějšímu transakčnímu prostředí.