Mezi společnostmi s ručením omezeným, které jsou hlášeny k platbě DPH, bylo ke konci února podle výpočtů Bisnode 3 321 nespolehlivých plátců DPH. Šlo tedy zhruba 1,79 % z celkového počtu plátců. V případě akciových společností to bylo 101 subjektů (0,72 %).
"Tyto hodnoty jednoznačně kontrastují s podíly nespolehlivých plátců DPH, kteří mají sídlo na virtuálních adresách. V tomto kontextu lze virtuální sídla označit jako líhně nespolehlivých plátců DPH, protože jejich podíl se v mnoha případech pohybuje v desítkách procent, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Jednoznačným rekordmanem je mostecká virtuální adresa s 73% podílem nespolehlivých plátců DPH. S výraznějším odstupem následují dvě pražské adresy, kde je každá druhá firma nespolehlivým plátcem DPH. "Z pohledu těchto statistik jsou zpřísňující se podmínky pro firmy na virtuálních adresách jednoznačně opodstatněné a ubírají se správným směrem," dodala Štěpánová.
Prokázání skutečného sídla firem v poslední době mnohem přísněji zkoumají mimo jiné finanční úřady, když posuzují žádost o registraci podnikatelů k DPH. Od podnikatelů i daňových poradců si za to vysloužily kritiku. Vyřízení registrace se tím totiž často protahuje.