Volbou číslo dvě jsou pro vysokoškolské studenty práv státní zastupitelství nebo práce na ministerstvu, tedy opět ve státních službách. Ukázal to průzkum švédské společnosti Universum a české mediální skupiny Studenta Media, jehož výsledky exkluzivně přinesly Hospodářské noviny.

"Práce pro stát nabízí jistotu, stabilitu a sladění osobního a pracovního života, což je pro české studenty nejdůležitější kariérní cíl," komentoval výsledky šetření mezi českými studenty ředitel Studenta Media a manažer společnosti Universum pro Česko Tomáš Rašner a dodal: "Je však otázka, jak dlouho plánují v těchto institucích zůstat."

Z advokátních kanceláří se nejvýše umístila kancelář Allen & Overy, která obsadila sedmou příčku. V těsném závěsu za ní následovala Havel, Holásek & Partners. Jedenácté místo v žebříčku nejžádanějších zaměstnavatelů v oblasti práva pak patří advokátní kanceláři Brož & Sokol & Novák. 

U studentů práv ale zabodoval i neziskový sektor. Na čtrnácté příčce – mezi Škodou Auto a ČEZ – se umístila humanitární organizace Člověk v tísni. Předstihla tak i renomované mezinárodní právní kanceláře, jako je například Clifford Chance Prague nebo Kinstellar. A porazila i ty tuzemské - mezi nimi třeba Jansta, Kostka nebo Rödl & Partner.

Peníze už nejsou lákadlem číslo jedna

Tazatelé studentům položili také otázku, podle čeho se o svém budoucím zaměstnavateli rozhodují. Z odpovědí vyplynulo, že spíš než o vysoké cifry na výplatní pásce jde mladým lidem o to, aby se v pracovním kolektivu cítili dobře a aby měli přátelské pracovní prostředí.

Co se týká profesních cílů, je pro české vysokoškoláky nejdůležitější takzvaná work-life balance, tedy dosažení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Druhý nejvýraznější cíl je pro ně pocit, že slouží dobré věci, že dělají práci, která je prospěšná pro společnost.

Související