Dnešek je pro sázkové kanceláře a loterie vítězným dnem. Jejich cílem bylo co nejvíce zmírnit zvýšení daní a prosadit blokaci webů, které nabízejí nepovolený hazard. Za jeden provaz spolu táhly Fortuna, Tipsport a Sazka, tyto společnosti lobovaly skrze Asociaci provozovatelů kursového sázení (APKURS), v jejímž čele je lobista Marek Herman.

Sněmovnou nakonec prošly dvě daňové sazby: na automaty 35 procent a na ostatní druhy hazardu 23 procent. Vláda přitom navrhovala tři sazby: pro technické hry (automaty) 35 procent, pro živé hry, loterie a binga 30 procent a 25 procent pro kurzové sázky a tomboly.

Zákon také povoluje podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. To ale ministr financí Andrej Babiš odmítá.

Automaty dále zmizí z běžných restaurací a přesunou se do klasických heren nebo kasin. O povolování heren už budou rozhodovat přímo obce a k hazardu se nedostanou lidé v dluzích a na sociálních dávkách.

Poslanci ale nečekaně schválili konec omezení, které v současnosti zakazuje otevřít hernu či kasino v sousedství školy nebo zdravotnických zařízení. A také zavrhli návrh ministra financí Andreje Babiše, aby automaty a videoloterijní terminály nesměly být na nádražích a ve sportovních či kulturních zařízeních.

Nový zákon o hazardních hrách má být účinný od příštího roku a nahradí dosavadní zákon z roku 1990.

Související