Každý má právo na právní pomoc nejen v řízení před soudy, ale i při jednání před úřady. Veřejná ochránkyně práv proto uvítala záměr ministerstva spravedlnosti rozšířit bezplatnou právní pomoc i na správní řízení. Lidem, kteří si z finančních nebo jiných důvodů právní pomoc nemohou obstarat sami, by ji tak zajišťoval stát. 

"Neustále se setkáváme s případy, kdy rozhodnutí úřadů velmi negativně ovlivnilo životy lidí a jejich situaci už dnes nelze napravit. Přitom se tomu dalo zabránit, kdyby se lidem dostalo právní pomoci, kterou si sami nemohli zaplatit," upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. K věcnému záměru zákona, který připravilo ministerstvo spravedlnosti, má ale několik výhrad. 


Poukazuje například na to, že v návrhu není přesně vymezeno, kdo by mohl o bezplatnou právní pomoc žádat. Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že by to mohla být osoba, jejíž měsíční příjem je maximálně trojnásobek životního minima. Co všechno by se však započítávalo do těchto příjmů, už záměr nijak nedefinuje. Zohledněny nejsou ani další posuzované osoby v domácnosti.

To by podle ombudsmanky vedlo k tomu, že by na bezplatnou právní pomoc měl nárok důchodce, který žije sám a má důchod do trojnásobku životního minima, ale o stejnou pomoc by nemohla žádat matka samoživitelka s dětmi a příjmem jen o málo vyšším. Šabatová proto doporučuje, aby ministerstvo tuto pasáž ještě upravilo.

Bez regulačního poplatku

Ochránkyně také nesouhlasí s tím, aby byl za poskytnutí bezplatné právní porady požadován regulační poplatek ve výši 100 korun. Podle ministerstva má poplatek zabránit nadměrnému využívání nebo zneužívání právní pomoci. Ochránkyně je však přesvědčena, že zneužívání brání už stanovení limitu 120 minut poradenství za rok pro žadatele, jak s ním návrh počítá.

A navíc lidé v hmotné nouzi, by v řadě případů kvůli poplatku museli žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, tvrdí Šabatová. To by vedlo k tomu, že by regulační poplatek fakticky stejně hradil stát. Administrativní a finanční náklady na výběr a správu poplatků by krom toho převyšovaly vybranou částku.

Úpravu věcného záměru ve věci regulace přístupu k bezplatnému právnímu poradenství žádají i neziskové organizace, které již dnes lidem při řešení právních problémů zdarma pomáhají. Doporučují, aby stát umožnil stanovené limity v odůvodněných případech prolomit. "Dokážu si představit kritéria, při jejichž splnění by náležel vyšší limit, nebo prostě systém, kdy je někdo oprávněn posoudit a v případě potřeby navýšit limit oproti základnímu minimu," řekl Právnímu rádci předseda Občanské poradny, Společnou cestou Ondřej Načeradský.

Stát chce přihrát klienty advokátům

Jsou to ale právě neziskové organizace, které by mohly po uzákonění bezplatné právní pomoci přijít o jednu ze svých klíčových činností a také o peníze. Ministerstvo spravedlnosti chce totiž bezplatnou právní pomoc svěřit výhradně do rukou advokátů. I tento plán doporučila ombudsmanka ještě přehodnotit.

"Lidem, kteří budou především patřit mezi žadatele o bezplatnou právní pomoc, se už dnes snaží pomáhat neziskové organizace," upozornila a dodala: "Ty se také díky zkušenostem dobře orientují ve správních řízeních, které se těchto lidí týkají." Omezovat právní pomoci pouze na advokáty proto nemá podle Šabatové opodstatnění.

Rezort spravedlnosti naopak argumentuje tím, že výhradní příslušnost advokátů stanovil s ohledem na kvalitu poskytnutých právních služeb. "Poskytování právních porad může mít zásadní důsledky pro další postup ve věci, a proto by tuto formu pomoci měly poskytovat osoby s právním vzděláním, mající odborné znalosti a praktické zkušenosti s aplikací práva," vysvětlilo ministerstvo spravedlnosti v návrhu. Jen tak lze podle rezortu garantovat, že se lidem dostane skutečně kvalifikované pomoci.

Plán na zřízení systému bezplatné právní pomoci pod taktovkou státu není žádnou novinkou. Od 90. let bylo podobných návrhů hned několik. Žádný ale nikdy zákonodárci neschválili. Slibně vypadající plány většinou narazily na neochotu politiků koncepčně zajistit na provoz právního poradenství potřebné finance.

Související