Zhruba před deseti lety koupila technologická společnost Google malý start-up s názvem Android. Ten vyvíjel operační systém a soupeřil s takovými konkurenty, jako byla Nokia, Microsoft či Apple. Google do Androidu přivedl jedny z nejlepších vývojářů a software nechal zároveň "otevřený", aby se na něm mohl podílet kdokoliv. A nyní na tomto systému fungují čtyři z pěti chytrých telefonů a tabletů.
Dominanci na trhu ale podle Evropské komise začal Google zneužívat. "Na základě našeho dosavadního šetření se domníváme, že společnost Google jedná v rozporu s antimonopolními pravidly EU," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Komisi se nelíbí hlavně to, že společnost svými smluvními podmínkami nutí výrobce telefonů, aby předinstalovali do zařízení vyhledávač Google Search a prohlížeč Google Chrome, pokud chtějí Android využívat. Jestliže chtějí výrobci naprogramovat do svého zařízení obchod s aplikacemi od Googlu (Google Play), musí současně používat zmíněný Google Search a Google Chrome. "Jsme přesvědčeni, že chování společnosti Google znemožňuje spotřebitelům širší výběr mobilních aplikací a je překážkou pro inovace dalších hráčů na trhu," řekla Vestagerová.
80 procent
chytrých telefonů a tabletů ve světě využívá operační systém Android od firmy Google. V případě iOS od Applu je to jen 15 procent.
To ale Google odmítá. "Android pomohl vytvořit pozoruhodný a zejména udržitelný ekosystém. Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele," sdělil viceprezident Googlu Kent Walker.
Podle vyjádření této společnosti umožnil operační systém výrobcům snížit náklady a zároveň si zachovat velkou míru flexibility. "Nedávno jsem byl v Nairobi a koupil si telefon s Androidem za 35 dolarů. Uměl v podstatě to samé jako telefon, který normálně používám a který je špičkovým modelem," svěřil výhody systému v rozhovoru pro HN šéf Googlu pro Evropu Matt Brittin ještě před oznámením obvinění komise.
Eurokomisařka Vestagerová ovšem zdůraznila, že to není operační systém Android, ale nucené upřednostňování aplikací Googlu, co komise prošetřuje.
Google přiznává, že jelikož je Android zadarmo a jeho vývoj, zabezpečení i ochrana vyžadují investice, kompenzuje to společnost zisky z aplikací a služeb, které prostřednictvím Androidu šíří. Zároveň ale firma upozorňuje na to, že spotřebitelé mají naprostou volnost v tom, jaké aplikace si stáhnou, což dokazuje například obliba programů, jako je Spotify, WhatsApp nebo Instagram.
Výrobci mohou také předinstalovat − a běžně to dělají − kromě služeb Googlu jakékoliv jiné aplikace, jako je například Skype. To je také rozdíl mezi případem Googlu a dřívějšími antimonopolními procesy s konkurenčním Microsoftem, do jehož počítačů nemohli výrobci volně naprogramovat, co chtěli.
"Rád bych, aby bylo jasné, že jako firma kritice nasloucháme. Že jsme ochotni o věcech diskutovat. A především dát k dispozici informace, které naši kritici, ať jsou to politici, nebo novináři, často nemají," tvrdí Brittin. Google se teď může k námitkám Evropské komise vyjádřit.
Pokud však shledá Google vinným, může mu vyměřit pokutu ve výši až 7,4 miliardy dolarů (177 miliard korun), tedy deseti procent jeho loňských tržeb.