Povinnost podávat kontrolní hlášení zvolila podnikatelská veřejnost v on-line hlasování Absurditou roku 2016. Důvodem jsou často sporné postupy úřadů, pokuty za systémové chyby a to, že nařízení nic nezlepšuje a přidělává další zbytečnou práci.
Kontrolní hlášení musí všichni plátci DPH podávat každý měsíc, resp. kvartálně v případě fyzických osob. Jde o speciální daňové tvrzení, které ale nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. "Společně s elektronickou evidencí tržeb je považujeme za nesmysl," uvedla na adresu nové povinnosti viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.
Finanční správě odevzdalo do 25. dubna kontrolní hlášení 421 tisíc plátců DPH. Celkově se nový povinnost týká zhruba 500 tisíc poplatníků, někteří z nich ale nemusí hlášení podat například proto, že nevykázali ekonomickou činnost.
Podnikatelé dělají v hlášení chyby
Nedostatky v odeslaných formulářích měli v průměru čtyři podnikatelé z tisíce. Přitom v první vlně, kdy hlášení posílaly právnické osoby, tedy většinou firmy disponující vlastním účetním aparátem, byla chybovost asi trojnásobná.
V souvislosti s kontrolním hlášením se hromadí zprávy o jeho prověrkách. Prověřovány jsou podle expertů z branže často i zcela nevýznamné rozdíly či nesoulady. "Tento postup je zatěžující jak pro samotného plátce daně, tak i pro zaměstnance finančních úřadů. Podle našich informací se z vyhodnocení kontrolního hlášení nahromadily na každém finančním úřadu stovky nesouladů, které musí být údajně být zkontrolovány," uvedla daňová specialistka společnosti KODAP Ilona Janoušková.
Ministerstvo financí přesto považuje kontrolní hlášení za jeden z nejdůležitějších nástrojů v boji proti daňovým únikům. Pozitivní efekt novinky se už podle něj promítl do inkasa DPH. To v dubnu meziročně vzrostlo o více než 3 %. V březnu byl výsledek lepší dokonce o 4,2 %. Finanční správa se proto ani přes výhrad kontrolního hlášení nehodlá vzdát.