Až deset let vězení bude hrozit tomu, kdo se úmyslně chystá zaplatit státu na daních méně, než by měl. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009. Nyní se do tuzemského právního systému vrací v souvislosti s požadavkem finanční správy na zlepšení boje s tzv. karuselovými podvody. 

Podle kritiků, ke kterým patří Svaz průmyslu a dopravy ČR, by úprava mohla vést ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů. Svaz tvrdí, že není jasně vymezeno, co je daňová optimalizace a co už příprava krácení daně. Obavy svazu sdílí také opozice. "I osvobozující rozsudek, kterých bude většina, bude podnikateli málo platný, pokud během trestního stíhání přijde o značnou část klientely," varoval poslanec Martin Plíšek z TOP 09. Podle ODS přinese předloha kriminalizaci velké části národa. 

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasil. Dodal, že zákon hovoří pouze o úmyslném plánování daňových povinností. Podle ministra jde hlavně o účelnost boje proti daňovým podvodům. "Nejsme schopni účelně stíhat karuselové podvody a padělané doklady, pokud nejsme schopni stíhat již jejich přípravu. Ta proto musí být trestná, tvrzení o nebezpečí pro poctivé podnikatele jsou lichá," dodal Pelikán.

Kromě zavedení trestného činu přípravy krácení daní novela znovu zavádí také určitou formu účinné lítosti. To by mělo podle ministerstva spravedlnosti zvýšit motivaci lidí k oznamování korupce. Zatímco nyní hrozí postih oběma stranám, tedy i člověku, který úplatkářství odhalil, novela počítá například s tím, že by policie mohla odložit stíhání toho, kdo korupci oznámil. Novinku by mělo být možné využít ale jen tehdy, pokud oznamovatel slíbil úplatek jen proto, že o něj byl požádán.

Související