Na jednom se dnes podřízení Radka Holuba shodnou: byl to výborný šéf, kamarádský člověk a kvalitní policista. Jenže tenhle vysoký důstojník protikorupční policie sedí od minulého týdne v cele − kvůli obvinění, že se podílel na vynášení informací. Například směrem k pražskému podnikateli Ivo Rittigovi, vyšetřovanému kvůli podezřelým zakázkám.
Případ údajných úniků, v němž vystupují ještě celník Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík, je už několikátým podobným průšvihem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) − jednotky, v níž by měli působit ti nejlepší detektivové na vyšetřování úplatkářských kauz a daňových machinací.
Také proto teď pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová říká nahlas, co se dalo z různých náznaků už dříve vytušit: že části protikorupční policie přestala věřit. "Každý policejní útvar představují lidé a u Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality je celá řada lidí, kterým mohu důvěřovat a přesvědčili mě o tom svou prací a svými výsledky. Ale jsou tam i ti, jimž na základě dostupných objektivních informací věřit nemohu," řekla HN Bradáčová.
Co vyzradil Kotrč
Bývalého vyšetřovatele zakázek na Ředitelství silnic a dálnic dnes soudí kvůli tomu, že údajně vynesl citlivé informace advokátům obviněných. Soud Kotrče v lednu nepravomocně osvobodil.
Prohledali ho a skončil
Dodnes se neví, proč ze dne na den opustil post náměstka protikorupční policie Jiří Jech. Odešel na policejní prezidium. Předtím mu detektivové protimafiánské jednotky prohledali kancelář kvůli kauze údajného propojení olomouckých podnikatelů, politiků a policistů.
Kdo vynášel Bártovi?
Stíhán je také bývalý analytik útvaru Jan Petržílek – podle vyšetřovatelů měl Vítu Bártovi, někdejšímu předsedovi Věcí veřejných, doručit odposlechy pražského primátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška.
Životnost šéfa: 1,5 roku
Další problém je, že životnost ředitele protikorupční jednotky je průměrně rok a půl. Libor Vrba, oblíbený mezi podřízenými, skončil v roce 2010 na hodinu – odevzdal odznak, pistoli a podepsal žádost o civil. Vrba to později vysvětloval tím, že byl politikům nepohodlný. Jeho nástupce Tomáš Martinec zase skončil po konfliktu s Bradáčovou a dnes se s ní soudí o omluvu a 200 tisíc odškodného.
Příliš mnoho vynašečů…
O důvodech, proč je vůči protikorupční policii ostražitá, Bradáčová nechce podrobně mluvit. Dají se ale lehce vytušit. Bradáčová, vyžadující od všech spolupracovníků stoprocentní výkony, v minulosti naznačovala, co jí vadí: že někteří policisté nepracují dost aktivně a nemají odborně na to, aby nasbírané důkazy převedli v konkrétní kauzy. Do toho přišlo hned několik skandálů, podobných tomu, kvůli němuž sedí ve vazbě zmíněný důstojník Holub. U soudů dosud běží loňský případ bývalého vyšetřovatele Rostislava Kotrče, který podle obžaloby vyzradil jméno utajované svědkyně z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Její výpověď detektivy navedla na údajný mnohasetmilionový tunel při pronájmu dálničních odpočívadel.
Stále také pokračuje vyšetřování Jana Petržílka, dalšího důstojníka stejného útvaru, který podle obvinění předal někdejšímu předsedovi Věcí veřejných Vítu Bártovi známé odposlechy dua Pavel Bém − Roman Janoušek. Loni na podzim pak odstoupil z postu náměstka protikorupční jednotky Jiří Jach − muž, jehož jméno se objevuje ve spisu olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a místního podnikatele Ivana Kyselého, obviněných z úplatkářství.
Dostali Ratha − a mají to dobré
Pražské vrchní státní zastupitelství kauzy teď často raději svěřuje místo protikorupční policie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho lidé pracují například na korupčních zakázkách kolem České pošty nebo machinacích při opravě hřebčína v Kladrubech. Byli to rovněž detektivové tohoto útvaru, kteří usvědčili úplatného pražského soudce Ondřeje Havlína.
Na druhou stranu, v protikorupční policii působí detektivové, kteří prokazatelné výsledky mají − a zřejmě ty Bradáčová myslí, když mluví o těch, jimž věří. Třeba dvojice vyšetřovatelů, kteří dokázali půl roku v přísném utajení "pracovat" na hejtmanovi Davidu Rathovi, dnes nepravomocně odsouzeném za úplatky na 7,5 roku vězení.
Ostražitosti Bradáčové vůči protikorupčnímu útvaru si všimli i někteří poslanci bezpečnostního výboru sněmovny. "Ta nedůvěra doktorky Bradáčové se zdá jako déletrvající stav," připustil místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09). Šéf výboru Roman Váňa (ČSSD) říká, že pověst útvaru i vztahy s Bradáčovou jsou interní věcí. A že o nich nechce mluvit. Stejně jako ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) − protože prý případ Holub a spol. stále běží, nechce nic komentovat.