Úřad během více než čtyřměsíčního posuzování spojení obdržel řadu připomínek a zaznamenal mnoho obav z narušení hospodářské soutěže. "V zájmu odstranění těchto obav navrhl účastník v první fázi správního řízení závazky, které Úřad akceptoval jako dostatečné k zachování účinné soutěže na trhu," informoval předseda ÚOHS Petr Rafaj. 

Heureka tak bude muset například viditelně a trvale označovat na svých stránkách ty e-shopy, které patří do skupiny Rockaway. V placené sekci nazvané "Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody" musí rozšířit počet nabízených pozic tak, aby o umístění na nich mohly soutěžit minimálně čtyři e-shopy. Dále ÚOHS podmínil spojení třeba tím, že Heureka nebude smět od e-shopů využívajících službu "Ověřeno zákazníky" požadovat jiné informace, než jen e-mailovou adresu klienta, který si přes ně objednal zboží. Takto získané adresy navíc srovnávač nebude smět poskytovat třetím osobám, a to ani těm ze skupiny Rockaway. 

Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné. Úřad navíc posuzuje ještě další spojení Rockawaye – tentokrát s e-shopem Mall.cz, který je dvojkou na tuzemském on-line trhu. Kromě toho už skupina vlastní další významné internetové obchody jako třeba CZC.cz nebo Koloniál a i menší specializované e-shopy.

Rozvod Alzy s Heurekou

Zpráva o odsouhlasení spojení Heureky a Rockawaye přišla jen den poté, co e-shop Alza.cz oznámil, že už nebude inzerovat přes Heureku. Jedním z důvodů je právě obava o nestrannost srovnávače pod novými majiteli. „V současné době se jedná o placené služby, proto již z podstaty nelze hovořit o 'nezávislém srovnání'," uvedl marketingový ředitel Alzy Karel Kučera. 

Ředitel Heureky Tomáš Braveman v reakci na to uvedl, že Heureka zůstane dál nezávislá a bude stejně jako nyní poskytovat stejné služby všem obchodním partnerům. Podle Bravermana budou mít zákazníci na Heurece i po odchodu Alzy z čeho vybírat - konkrétně z 16 miliónů produktů od více než 30 000 internetových obchodů. Mezi nimi je přes 6000 e-shopů s certifikátem Ověřeno zákazníky.

Skupinu Rockaway vlastní a řídí podnikatelem Jakub Havrlant. Na nákup Heuréky a Mall.cz mu poskytli financování partneři Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem i skupina PPF Petra Kellnera. Za oba weby Rockaway zaplatí dohromady přes 200 milionů eur (5,4 miliardy korun).

Související