Krajský soud v Brně v pátek zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o udělení licencí pro solární elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun na Chomutovsku, které vlastní synové miliardáře Zdeňka Zemka. Podle soudce Petra Šebka, neměl ERÚ licence vůbec vydat, elektrárny totiž nesplnily předepsané technické podmínky.

Soud tak dal za pravdu hlavním námitkám nejvyššího státního zástupce, který v žalobách upozorňoval na to, že licence byly vydány v hrubém rozporu se zákonem. "Žadatelé v licenčním řízení předložili nepravdivé a padělané revizní zprávy, kdy deklarovaný stav neodpovídal skutečnému stavu zařízení v době udělení oprávnění," uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý a dodal: "Na základě takto získaných licencí přitom provozovatelé mohli čerpat neoprávněnou výši státní podpory, a to řádově o stamiliony korun více oproti podmínkám platným od roku 2011." Policie výší škody vyčíslila na 300 milionů korun. Za 20 let provozu elektráren by pak stát mohl přijít až o dvě miliardy korun.

Původní licence dostaly obě elektrárny 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Díky tomu získali státem garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu stát držitelům licence vyplácí jen 5 500 korun.

Proti rozsudku krajského soudu je ještě možné podat kasační stížnost. Zda to provozovatel elektrárny udělá, zatím není jasné. S verdiktem ovšem spokojen není. "Zdejší soud rozhodl na základě jednoho jediného důkazu, který předložil žalobce. Upozorňujeme, že my jsme předložili desítky návrhů na dokazování, totéž činil žalovaný úřad, všechny tyto důkazní návrhy soud posoudil jako nedůvodné," řekl za provozovatele elektráren právník Pavel Gazárek.

Energetický regulační úřad se nyní bude licencemi pro Saša-Sun a Zdeněk-Sun zabývat znovu. Bude je tak řešit už potřetí. V roce 2014 totiž ERÚ původní licence z roku 2010 zrušil a udělil elektrárnám nové, překvapivě však rovněž k datu 31. prosince 2010.

Spor o licence pro elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun není jediný, který justice řeší. Nejvyšší státní zástupce podal celkem 22 správních žalob namířených proti problematickým fotovoltaickým elektrárnám. V pěti případech uspěl, šesti žalobám soudy naopak nevyhověly. Deset elektráren na konečný verdikt teprve čeká.

Související