Politici vládní koalice by byli nejraději, kdyby se na jejich spory ohledně protikuřáckého zákona co nejrychleji zapomnělo. Jejich staronový návrh zákona by pak možná prošel Poslaneckou sněmovnou ve zrychleném řízení. Jenže tak jednoduché to zdaleka nebude, i když členové vlády návrh v pondělí schválili.
"Věřím, že zákon už v parlamentu znovu nehavaruje a koaliční partneři se k jeho schválení postaví zodpovědně," avizoval premiér Bohuslav Sobotka. "Havárie" podle všeho alespoň zatím znovu nehrozí, následky té první po čtvrtečním neschválení se ale budou napravovat hodně dlouho.
Zrychlené projednávání
"Představa, že by projednávání zákona probíhalo ve zrychleném režimu, jak si vládní poslanci myslí, je naprosto nereálná," upozorňuje poslanec ODS Marek Benda, který je pro koaliční poslance ČSSD, ANO a KDU-ČSL v tomto případě největším "strašákem". Právě úspěšné Bendovo tažení za zřízení kuřáren bylo hlavním důvodem rozkolu v řadách koalice. Také proto je vláda včera ze zákona odstranila. Tím však pochopitelně Bendu popudila.
"Kdyby tento můj schválený návrh vláda do zákona zapracovala, byl bych ochotný přistoupit na zrychlené projednávání zákona, ale vláda to neudělala a já zkrácení podporovat nebudu," vysvětluje Benda. Pro vládní politiky je to komplikace, která v podstatě zamezuje tomu, aby byl návrh nové verze protikuřáckého zákona dojednán ve zrychleném projednávání.
Stačí totiž, když se dva poslanecké kluby ve sněmovně dohodnou, že s tak hladkým průběhem nesouhlasí. "Ty kluby určitě najdu," ujišťuje Benda, podle kterého se proti postaví ODS a zřejmě i TOP 09. "Ještě jsme o tom nejednali, ale myslím, že také nebudeme chtít rychlé projednání," řekl včera šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát.
Boj o kuřárny
Ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD), který včera návrh zákona vládě předložil, tak nezbývá než návrh předložit do prvního čtení, následně jej obhajovat ve výborech a opět na schůzi celé sněmovny, potom ještě na garančním výboru a zase na schůzi sněmovny.
"Při dobré vůli by se to dalo stihnout do konce roku, ale jsou skeptici, kteří říkají, že to nebude dřív než do poloviny příštího roku. Dá se očekávat cokoliv," připouští komplikace předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO), podle kterého si za to ale může sám Němeček. A to proto, že minulý týden zaujal k Bendovým kuřárnám před hlasováním neutrální stanovisko. "Kdyby řekl, že je proti, byl by zákon skutečně protikuřácký a já i další poslanci bychom ho podpořili," prohlašuje Vyzula.
Jediné, v čem by mohlo Němečkovi a jeho koaličním partnerům přát štěstí ve snaze zrychlit projednávání zákona, je zkrácení lhůty na jednání ve výborech sněmovny. V tomto budou chtít zmenšit lhůtu ze šedesáti dnů na třicet. "Takové zkrácení je možné," připouští poslanec TOP 09 a Starostů Martin Plíšek. Hned vzápětí ale namítá, že rychlé a zbrklé projednání zákona by bylo špatné, proto lze očekávat opětovné diskuse i další pozměňovací návrhy.
Něco takového je patrné i ze slov Marka Bendy. "Celý návrh zákona se musí znovu projít. Odhadoval bych, že pozměňovacích návrhů bude víc," naznačuje další protahování Benda. Do toho všeho je navíc ještě nutné přičíst projednání v Senátu a následný podpis prezidenta − ten ovšem nepřijetí zákona uvítal.