Na východním okraji pražských Letňan se rozkládají pole, která si přímo říkají o zájem developerů: však už jsou ze dvou stran obklopena novými bytovými domy, které vyrostly na sousedních pozemcích.
Pole o rozloze více než 11 hektarů patřila ještě nedávno státu, už to však neplatí − získají je dva restituenti jako náhradu za majetek zabavený po roce 1948. Státní pozemkový úřad s nimi v dubnu prohrál u soudu spor, a to fakticky bez boje: právnička úřadu nedodala soudu vyjádření, proč mají pozemky zůstat státu, takže úřad − řečeno sportovním slovníkem − prohrál kontumačně. Nic už na tom nemohlo změnit, že vedení úřadu poté právničku ihned vyhodilo.
Jednalo se přitom o jedny z posledních nejzajímavějších pozemků státu v Praze. Jejich tržní cena se pohybuje okolo čtvrt miliardy.
Soudkyně: "Neomluvitelné"
Žalobu, aby jim stát vydal pozemky v Letňanech, podali restituenti Helena Šedivá a Václav Bendl. Jsou to příbuzní původních majitelů, kterým komunisté sebrali a zastavěli původní pole. Podle zákona dostali za ztracené pozemky takzvané restituční nároky. Zjednodušeně poukázky na jinou volnou státní půdu. Těmito poukázkami se už od 90. let restituenti přebíjejí v soutěžích. Vyhrává ten, kdo ze svého restitučního nároku nabídne nejvíc. Nebo si restituenti vyhlédnou konkrétní pozemek a pak se o něj se státem soudí.
To byl i tento případ. Soudkyně Sylva Mašínová z Obvodního soudu pro Prahu 9 dala Státnímu pozemkovému úřadu 30 dní na to, aby se k žalobě restituentů vyjádřil. Současně ho upozornila, že když lhůtu nedodrží, rozhodne ve prospěch restituentů − aniž by jakkoliv zkoumala, kdo má ve sporu pravdu. Je to běžný postup v případech, kdy jedna ze stran sporu nespolupracuje. Pozemkový úřad nakonec opravdu lhůtu propásl o jeden den. "Jedná se o nepřehlédnutelné období nečinnosti, které nelze omluvit absolutně ničím," napsala v loňském rozsudku soudkyně Mašínová.
Soud prohráli, právničku vyhodili
Vedení pozemkového úřadu tvrdí, že všechno způsobila právnička, která nastoupila do funkce začátkem minulého roku. Ale už v létě − když se přišlo na promeškání lhůty ve sporu o pozemky v Letňanech − zase o místo přišla. "Na konci června 2015 s ní byl rozvázán pracovní poměr pro nespokojenost ze strany zaměstnavatele," potvrdil mluvčí úřadu Hynek Jordán.
Jméno úřednice HN znají, nezveřejňují ho však proto, že se její stanovisko nepodařilo získat. Spor pak koncem letošního dubna doputoval před odvolací soud, který prvoinstanční rozsudek potvrdil − ani on se už nezabýval podstatou sporu, ale jen promeškanou lhůtou.
Pozemkový úřad tak nemohl vytáhnout svůj hlavní trumf: argument, že restituenti Šedivá s Bendlem nemohou pozemky získat − jeden prý už všechny své nároky vyčerpal, druhý jich nemá dost na to, aby mohl žádat o takto cenné parcely.
Advokát restituentů Martin Purkyt uznává, že se o výši nároků s úřadem v minulosti dohadoval. Nároky prý byly podhodnocené, a restituenti proto chtěli nové, správné ocenění. A dokládali to vlastním znaleckým posudkem.
"Vzhledem k tomu, že reakce Státního pozemkového úřadu byla negativní, nezbylo mým klientům nic jiného než se obrátit na příslušný soud," řekl Purkyt. O pozemky v Letňanech byl mezi restituenty velký zájem, ostatně jako o všechny státní parcely v Praze, jejichž počet se v posledních letech ztenčil.
Například jiní restituenti už dokonce měli v rukou prvoinstanční rozsudek, že jim má stát letňanská pole převést. A čekali, jestli odvolací soud vše potvrdí. "Ale nakonec jsme se dozvěděli, že mezitím už má pozemky někdo jiný," popsal advokát těchto restituentů Petr Meduna.
Pozemkový úřad chce ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Doufá, že ztrátu pozemků ještě zvrátí. Na druhou stranu, ani dovolání nemůže novým majitelům zabránit, aby si s pozemky dělali, co budou chtít. Takže i kdyby teoreticky stát nakonec zvítězil, může se stát, že pole už bude vlastnit někdo jiný. Nebo na nich dokonce už budou stát domy.