Případ řešil rozpor evropského práva a práva členské země. Jak již bylo v historii mnohokrát rozhodnuto (např. Costa v. Enel), právo EU má před tím vnitrostátním přednost. To se odvíjí od uznání hodnot evropského společenství a zároveň akceptace jednotlivých ustanovení vytyčených základními smlouvami EU a směrnicemi. 

Rozsudek bral zřetel na tzv. návratovou směrnici z roku 2008, která stanovuje měsíční lhůtu pro dobrovolné opuštění země Evropské unie. I proto nesmí být občan zadržován pouze na základě nelegálního překročení hranice Schengenského prostoru, kterého se úprava týká. Směrnice však pamatuje i na případy, kdy je pravděpodobné, že migrant se bude deportaci bránit, či je důvodné podezření z porušování práva. V takových případech může být migrant zadržen až na 18 měsíců. Pokud nelze dosáhnout dobrovolného opuštění členského státu, může dojít k nucenému vyhoštění, které nesmí disponovat nepřiměřenou silou, která by mohla ohrozit migrantův život.

Případ Ghanské obyvatelky Séliny Affumové, která se pokusila s falešnými belgickými doklady vstoupit do tunelu pod kanálem La Manche a následně byla vzata do vazby za ilegální vstup do Francie, se dostal až přes předběžnou otázku až k Evropskému soudnímu dvoru. Francie ve své vnitrostátní úpravě stanovuje, že nelegální vstup může být důvodem k trestu odnětí svobody až jeden rok. Evropská unie však pouze potvrdila přednost svého práva. „Většina zemí nepoužívá zadržení jako prostředek trestního opatření, ale je často využíváno k správním úkonům. Rozsudek je důležitý z toho důvodu, že předesílá jasný signál o tom, že by se detence měla používat méně, spíše jako poslední možnost,“ vyjádřil se k rozsudku mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Leonard Doyle.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 20 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.