Ráno policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil zásadní změny: dva největší policejní útvary se spojí, aby dokázaly účinněji bojovat proti zločineckým skupinám − těm se samopaly v rukou, stejně jako proti lidem, kteří uplácejí nebo páchají zločiny od počítače.
Odpoledne už z toho byla roztržka v koalici, která může celý plán pohřbít. Kvůli obavám, že záměr připravený narychlo a v utajení má mít ve skutečnosti opačný efekt: svázat policistům ruce a vedením nového superúřadu pověřit člověka, který bude vstřícný k politikům a jejich kauzám.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hned ve středu prohlásil, že je připravený odstoupit, pokud policie skutečně od 1. července zahájí práce na vybudování společného útvaru. "Já jsem poslední, kdo by chtěl policii politizovat," odmítl ministr vnitra a zastánce reformy Milan Chovanec (ČSSD), že v pozadí jde o ovládnutí policie.
Hledá se ředitel všech
Od letošního 1. července má vzniknout Národní centrála proti organizovanému zločinu, která zastřeší dnešní protikorupční policii a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Zároveň vedení policie vypíše konkurz na jejího nového šéfa.
Policie: v cizině to umějí
Centrála by měla být superúřadem, který bude mít 900 policistů a bude vyšetřovat klasické mafiánské zločiny (jako jsou vraždy, vydírání nebo únosy), terorismus, ekonomické kauzy i úplatkářské případy. Inspirací pro její vznik jsou podobné úřady v Německu, Rakousku nebo Francii. "Proto jsou tam v boji proti organizovanému zločinu úspěšní," prohlašuje policejní prezident Tomáš Tuhý.
"Mafiáni jsou dnes jiní než dřív"
Vedení policie ve středu ve stručnosti představilo plán, jak má policie vypadat v roce 2020. Například že bude mít víc peněz, a tudíž si může dovolit přijmout čtyři tisíce lidí. Nemá už se tedy stávat, aby menší služebny zůstávaly poloprázdné nebo aby chyběli IT specialisté pro boj se zločiny na internetu. Kromě toho má vzniknout Národní centrála proti organizovanému zločinu. Spojit se do ní má dosavadní protimafiánský útvar, tedy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality, takzvanou protikorupční policií.
Plán má logiku: obě jednotky vznikly po roce 1989, kdy byl zločin více rozdělený. Vedl ten "mafiánský" s mrtvolami na dně přehrad, únosy a zapálenými auty. Na tyhle zločiny se začal zaměřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. "Byly to divoké doby 90. let, kdy stěžejní trestnou činností bylo násilí a vraždy," řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, hlavní autor nové koncepce.
Vedle klasických mafiánů ale existovala kriminalita "bílých límečků" − daňové podvody, uplacené zakázky nebo privatizační tunelování. Tedy parketa pro protikorupční policii. Podle vedení policie už ale tohle dělení neplatí. Organizovaný zločin se přesouvá z ulic do sféry podvodů a úplatků.
Oba útvary na sebe začaly nutně narážet a řešit podobné kauzy. "Plýtváme silami a prostředky. Vzniká z toho rivalita," popsal náměstek Laube. Řevnivost obou jednotek je skutečná, například protikorupční policisté těžce nesou, že úplatkářské kauzy čím dál častěji řeší jejich "protimafiánští" kolegové. Vedení policie chce tedy vybudovat společný tým s 900 policisty a čtyřmi stěžejními podjednotkami − zaměřenými na terorismus, klasickou mafii, korupci a závažné hospodářské zločiny. Po vzoru Německa, Rakouska či třeba Francie. "Pokud se má bojovat proti organizovanému zločinu, musí to jít z jednoho místa," tvrdil ve středu policejní prezident Tuhý.
Spěcháme, začíná se 1. července
Jenže způsob, jímž policie takhle důležitou změnu připravila a oznámila, není obvyklý. Předně: do minulého týdne se o záměru vůbec nevědělo − než Lidové noviny napsaly, že je to cesta, jak chce policie odstavit ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu.
Trvalo další týden, než policejní šéfové kostru záměru poslali poslancům výboru pro bezpečnost. Ve středu pak o ní krátce promluvili i před novináři. Přitom změny mají začít už od příštího měsíce mimo jiné tím, že policejní prezidium vypíše konkurz na ředitele superúřadu.
Podrobnosti ke vzniku nového kriminálního orgánu neměli doteď ani státní zástupci. Například vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová o něm oficiálně nevěděla, nejvyšší státní zástupce dostal informaci jen ústně na dvou schůzkách s vedením policie. Státní zástupci říkají, že jim změny nevadí − ostatně policejní prezident je nezávislý na justici i na politicích. Když bude chtít, novou organizaci si prosadí bez ohledu na kohokoliv. "Jenže taky má zodpovědnost za dopady," namítla vrchní státní zástupkyně Bradáčová. Když se o podobné změně uvažovalo v roce 2012, vznikla k tomu zvláštní komise složená z policistů i lidí z justice, která se scházela několik měsíců. Zatímco teď se všechno připravilo bez konzultací.
Žalobcům například není jasné, kdo přesně a na jakých trestných činech bude napříště pracovat. Nebo jak bude zabezpečené, aby z tak velkého útvaru neunikaly informace do podsvětí. "Zatím jsem dostal jen velice obecné informace. A z toho mám být nadšený?" ptal se ve středu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Vedení policie tvrdí, že od 1. července se až tak moc nezmění. Superúřad zatím vznikne na papíře a bude se hledat jeho ředitel. Náměstek Laube popírá, že cílem má být odstranění Šlachty, šéfa ÚOOZ, jehož lidé pracují na stále větším počtu korupčních a ekonomických případů. Šlachta prý pro vedení superúřadu splňuje podmínky a může se do konkurzu přihlásit. Právě z pravomocí nového šéfa mají státní zástupci i politici také obavu. Sbíhaly by se k němu všechny informace z vyšetřování těch největších případů a mohl by ovlivňovat, jak dopadnou.
Otázkou je, jestli bude prezident Tuhý na změnách trvat i přes odpor části politiků. Hnutí ANO se ve středu postavilo proti. "Pevně věřím, že k té reorganizaci nedojde. Pokud by nastala, budu zvažovat své další setrvávání ve funkci," řekl ve středu Pelikán.