V nájemních bytech podle údajů ministerstva pro místní rozvoj žije 1,4 milionu tuzemských domácností. Domů a bytů určených ke krátkodobému pronájmu je oproti tomu v Česku stále jen zlomek. Jak ukázala data od zprostředkovatelů, půjde maximálně o desítky tisíc nemovitostí. Přesto krátkodobé pronájmy zažívají v Česku boom. Jen web Airbnb, který krátkodobé pronájmy celosvětově zprostředkovává, hlásí za loňský rok nárůst příjezdů do Česka o 117 procent. Celkem jeho služby v ČR loni využilo 362 tisíc hostů.

Hlavně v Praze pak poptávka po krátkodobých pronájmech převyšuje nabídku. A tak se poskytovatelé snaží přilákat do tohoto byznysu nové pronajímatele. "Krátkodobé pronájmy přinášejí o 50 procent větší výnos," říká jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International David Novotný. Nadto se ještě majitelé bytů při jejich krátkodobém osazování podle realitek vyhnou problémům s neplatiči. Na druhou stranu je však třeba počítat s vyšší časovou náročností spojenou se střídáním hostů. V turisticky méně zajímavých obdobích roku pak může byt zůstat neobsazen.

Ubytování není pronájem

Pokud kývnete na lákavě znějící výnosy a rozhodnete se nabídnout svůj byt či dům turistům, máte dvě možnosti, jak svůj "byznys" smluvně ošetřit. Buď můžete se svými hosty uzavírat smlouvu o ubytování, nebo nájemní smlouvu. Každá varianta má ale svá přesná pravidla a specifika.

Při rozhodování o tom, jaký typ smlouvy zvolit, nezáleží ani tak na tom, zda bude majitel svou nemovitost pronajímat třeba jen jediný měsíc v roce, nebo zda půjde o celoroční přivýdělek. Roli hraje spíš to, zda kromě pronájmu poskytuje i doplňkové služby. "Jestliže má majitel v úmyslu byt či dům pronajímat pravidelně, tedy nepůjde pouze o jednorázový pronájem, činí tak za účelem dosažení zisku a zároveň poskytuje svým hostům alespoň minimální servis, jako je úklid bytu či povlečení postelí, je povinen mít živnostenské oprávnění na ubytovací služby," vysvětluje Jan Pavouk z Ambruz & Dark Deloitte Legal. V tomto případě uzavírá majitel bytu se svými hosty smlouvu o ubytování. Ta na rozdíl od klasické nájemní smlouvy nemusí mít písemnou formu. Majiteli ale zároveň zakládá povinnost odvést státu DPH. A platit je potřeba také daň z příjmu. Nechce-li kvůli ní majitel vést daňovou evidenci a proti příjmům uplatňovat skutečné výdaje podle daňových dokladů, může si od příjmů odečíst 60procentní paušál.

Byt, ve kterém ubytováváte své hosty, je v případě podnikání s živnostenským oprávněním potřeba nahlásit živnostenskému úřadu jako provozovnu. To musí majitel bytu udělat písemně nejméně tři dny před tím, než v bytě poprvé ubytuje hosty. Za neohlášení provozovny hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Oproti tomu při klasickém pronájmu nemovitosti, v němž nejsou zahrnuty žádné služby a který je ošetřený nájemní smlouvou, majitel nikomu nic hlásit nemusí. Navíc je pronájem osvobozen i od daně z přidané hodnoty. Jedinou výjimkou jsou nájmy, jejichž délka nepřekročí 48 hodin. Jinými slovy, pokud vám host do bytu přijede v pátek večer a odjíždí v sobotu dopoledne, DPH i v režimu nájemní smlouvy zaplatíte. Stejně tak se tato daň platí z pronájmu parkovacích státní.

Specifický režim pak má pronájem nemovitostí i v případě daně z příjmů. "Příslušné příjmy budou považovány za příjmy z nájmu, podléhající zdanění dle § 9 zákona o daních z příjmů. Oproti těmto příjmům je možné odečíst buď skutečné výdaje na údržbu, opravy nemovitosti atd., nebo lze uplatnit paušální výdaje ve výši 30 procent příjmů," říká manažerka v daňovém oddělení Deloittu Lucie Rytířová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.