Nejlepším zákonem uplynulého roku se stal "registr smluv", který by měl zvýšit průhlednost nakládání s veřejnými penězi. Za nejlepší legislativní počin ho zvolily téměř dvě třetiny hlasujících podnikatelů a odborné veřejnosti.

"Úspěch zákona o registru smluv odpovídá pozornosti, která je mu nyní věnována. Je to momentálně top téma pro odbornou i dotčenou veřejnost," reagoval František Korbel, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Od letošního července musí podle tohoto zákona všechny státní a veřejnoprávní instituce, samosprávné celky, firmy kontrolované státem a další instituce zveřejňovat nově uzavírané smlouvy v hodnotě nad 50 tisíc korun.

"Anketa potvrdila, že kromě daní podnikatele tradičně trápí nakládání s veřejnými prostředky. Tento zákon sází na zveřejňování informací a angažovanost konkurentů a neziskového sektoru v odhalování nesrovnalostí," uvedl předseda nominační rady ankety Zákon roku Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal, která akci pořádá.

Registr smluv ještě nezačal platit a poslanci jej omezují. Do druhého čtení poslali novelu ministra zemědělství Mariana Jurečky, který chce z moci zákona vyjmout pivovar Budvar. Tím se ale otevírá možnost pro další výjimky. Podle hospodářského výboru by výjimka měla platit pro celou řadu státních firem, z vlivu zákona se chtějí dostat i Česká televize, Český rozhlas a další.

Z celkem pěti nominovaných zákonů se na druhém místě umístila novela zákona o účetnictví, která pro malé společnosti snižuje byrokracii a umožňuje znovu vést jednoduché účetnictví.

Třetí pozici obsadila novela zákona o svobodném přístupu k informacím. "Novela je zaměřená na takzvaná big data. Zavedla revoluční právo on-line přístupu k databázím orgánů veřejné moci v otevřených, strojově čitelných formátech," zhodnotil změnu Korbel.

Související