V roce 2000 zamezil stát poskytování služeb, zboží, dokumentace a know-how do jaderné elektrárny Búšehr v Íránu. Zákon o zákazu dodávek byl reakcí na připravované dodání vzduchotechniky pro elektrárnu jihočeskou firmou ZVVZ Milevsko. Obchod byl kritizován některými státy mezinárodního společenství, a proto Česká republika zákon vydala.
Stavba jaderné elektrárny Búšehr začala již v roce 1974, na přelomu milénia měl pak být uskutečněn obchod, kterým by byla do elektrárny firmou ZVVZ dodána vzduchotechnika. Na takové jednání reagovaly například vlády USA a Velké Británie, proto se České republika z důvodů politických, ale i bezpečnostních a ekonomických rozhodla vydat zákon, který znemožní uskutečnění obchodů směřující do jaderné elektrárny. Případné porušení zákona je v úpravě trestáno pokutou až 20 milionů, v případě, že je pětinásobek hodnoty zboží vyšší než 20 milionů korun, je pokuta stanovena touto částkou.
Mluvčí společnosti Zdeněk Zuntych ZVVZ sdělil, že pokud by návrh o zrušení zákazu dodávek prošel, skupina je připravena se znovu o dodávky ucházet. Skupina ZVVZ se také jako jediná domluvila s vládou na kompenzacích za neuskutečněný obchod při odhadované hodnotě miliardy a dvě stě milionů korun. Jejich představy sahaly do výše půl miliardy korun. Reálná částka kompenzací nebyla zveřejněna, avšak požadavky byly uspokojeny.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později