O posílení ochrany oznamovatelů korupce a jiné závažné kriminality se v Česku mluví už roky. Teď teprve ale dostává přesné obrysy. Nová právní úprava by měla oznamovatele lépe chránit před tím, aby je "pomstychtivý" zaměstnavatel propustil.

Zástupci byznysu se ale k novinkám staví odmítavě. Hospodářská komora je považuje za zbytečné. Už dnes totiž podle ní existují v tuzemském právním řádu instituty, které oznamovatele - neboli takzvané whistleblowery - chrání. "V trestním zákoníku jde například o povinnost překazit trestný čin - dotační podvod, legalizaci výnosů z trestné činnosti, porušení povinnosti při správě cizího majetku, pletichy, podplácení - a v opačném gardu trestněprávní postih za křivé obvinění nebo pomluvu," popisuje právní expertka Hospodářské komory Markéta Schormová. V pracovněprávní rovině pak zaměstnance proti libovůli zaměstnavatele chrání zákoník práce nebo zákon o státní službě.

Jenže jak ukazují zkušenosti z minula, tato ochrana nedokáže vždy zafungovat včas. Tak například Jakub Klouzal, který upozornil na machinace s veřejnými zakázkami na ministerstvu zahraničí, čelil po svém oznámení psychickému nátlaku a nakonec ho zaměstnavatel propustil. Že byla výpověď nedůvodná, konstatoval soud až po dvou letech. Od prvotního Klouzalova upozornění na nezákonné dění v resortu se případ vlekl pět let.

A to je podle neziskových organizací, které po posílení ochrany oznamovatelů dlouhodobě volají, příliš. Podle hnutí Oživení snižuje dlouhé vyšetřování důvěryhodnost oznamovatele a jeho jednání v očích okolí i široké veřejnosti. V případě medializovaných kauz se pak většímu zájmu těší odhalení případu než jeho vyústění. Oznamovatel tak přesto, že u soudu nalezne zastání, může snadno zůstat v očích veřejnosti pošpiněn.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-65343900-ochrana-oznamovatelu-jak-udelat-z-udavace-pomocnika