V registru se od července zveřejňují smlouvy více než 13500 státních subjektů, jako jsou stát, kraje, obcemi vlastněné firmy a veřejné vysoké školy, které zahrnují částky vyšší než 50 tisíc korun. Ročně tak mohou být zveřejněny statisíce smluv.

Zveřejňování smluv bude probíhat po dobu jednoho roku v testovacím režimu, což ve výsledku znamená, že nebudou uplatňovány sankce za nezveřejnění smlouvy. Smlouvu bude moci zveřejnit kterákoliv ze stran a až po testovacím roce začne platit pravidlo o neplatnosti nezveřejněné smlouvy. “Ze slovenské zkušenosti víme, že zveřejňování smluv bude užitečné i pro samotné úředníky, podnikatele, ekonomy, novináře, kontrolní orgány i aktivní občany, kteří budou mít všechny nákupy a prodeje státu snadno dostupné na jednom místě a v elektronické podobě,“ vyjadřuje se k registru Karel Gargulák, výkonný ředitel Oživení, platformy pro transparentní zakázky.

Jak budou smlouvy zveřejňovány?

Vytvoření registru bylo dalším krokem k podpoře zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu informací, a to speciálním zákonem o registru smluv, který stanovil, že k datu 1. července 2016 bude zpřístupněna datová schránka Registru smluv v produkčním prostřední ISDS a zároveň dojde ke spuštění Informačního systému registru smluv dostupného na výše zmíněné adrese. Dále bude možné zveřejnit smlouvy pomocí formulářů z prostředí Portálu veřejné správy.

Lhůta pro zveřejnění smluv je stanovena maximálně na 30 dnů od data uzavření smlouvy, nejlépe však bez zbytečného odkladu.

Pozměňovací návrhy politiků

V reakci na možné pozměňovací návrhy zákona během testovacího období se budou konat i pokusy o medializaci. “Rekonstrukce státu chystá na začátek července informační kampaň, jejíž součástí budou i billboardy. Kampaň upozorní na politiky, jež se snaží na poslední chvíli do zákona propašovat nadbytečné výjimky.“ Uvedl tiskový mluvčí Václav Zeman.

Související