Senát ve čtvrtek schválil seznam 27 kandidátů, které navrhnou prezidentovi Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Ten rozhodne o tom, kdo vyznamenání skutečně dostane. V loňském roce si ze Senátem navrhovaných kandidátů vybral pět osobností. 

Pro návrh hlasovalo celkem 43 senátorů, proti nebyl žádný. Pouze sedm členů horní komory parlamentu se zdrželo hlasování. 

Mezi nominovanými je například velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, světově uznávaný etnolog Miloslav Stingl či ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jana Žaloudík (ČSSD), který je i předsedou senátního zdravotnického výboru. Pro vyznamenání in memoriam senát vybral mezi jinými také příslušníka 311. bombardovací perutě Jaroslava Hofrichtera, který za druhé světové války jako střelec a palubní inženýr absolvoval řadu akcí. Po roce 1949 musel letectvo opustit.

Do konce března mohli občané a instituce navrhovat kandidáty na vyznamenání. Návrhy pak projednal senátní podvýbor pro státní vyznamenání a posléze je schválil Organizační výbor Senátu. 

Z původního návrhu zmizel pouze Petr Pithart. Senátní podvýbor ho chtěl nominovat za podíl na úspěšné politické transformaci po roce 1989. Bývalý premiér, předseda Senátu a někdejší disident ale nominaci odmítl. Své rozhodnutí nechtěl komentovat. 

"Osobně mě mrzí rozhodnutí bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta nepřijmout návrh na jeho státní vyznamenání," řekl v červnu televizi předseda Senátu Milan Štěch s tím, že Senát Pithartovo rozhodnutí zohlední. 

Některé kandidáty prezidentovi navrhuje i Poslanecká sněmovna. Letos byl mezi 34 vybranými i astrofyzik Jiří Grygar, který však stejně jako Pithart nominaci odmítl. 

grafika1

Související