Vláda by podle Andreje Babiše měla černouhelné důlní společnosti OKD poskytnout půjčku ve výši 700 milionů korun. Ministr financí to řekl po úterním jednání s managementem společnosti.

Výši půjčky chce navrhnout na jednání vlády 27. července.

Podle Babiše by částka měla obsáhnout i 130 milionů korun na srpnovou výplatu zaměstnanců OKD. Dál by peníze společnosti měly vystačit až do příštího roku.

"Je tam i rezerva. Pokud OKD dostane půjčku od státu, tak získá lepší postavení u dodavatelů i zákazníků. Může si vylepšit vlastní cash flow a nebude potřebovat tolik peněz," dodal po dvouhodinovém jednání Babiš.

Ministr prý během jednání s manažery OKD mluvil hlavně o detailním hospodaření a finanční situaci společnosti.

"Pokud by OKD spadlo do konkurzu a všichni zaměstnanci společnosti by přišli o práci, tak by to mělo pro region a stát ještě horší následky. Půjčka je výhodnější," myslí si ministr.

Babiš se rovněž opřel do předchozího majitele OKD Zdeňka Bakaly. Ten prý firmu vytuneloval. "Dřívější vedení neplnilo své zákonné povinnosti a nevytvořilo si z minulosti dostatečnou finanční rezervu," dodal Babiš.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša byl po jednání s ministrem financí spokojený, a to i přesto, že za společnost požaduje od vlády půjčku ve výši jedné miliardy. "Vyšší částka by pomohla OKD stabilizovat, i 700 milionů ale považuji za úspěch."

"Jestli bude stačit 700 (milionů), nebo nebude, je předčasné. Já i celé vedení společnosti budeme dělat všechno pro to, aby k tomu případnému čerpání rezervy na neplánované, mimořádné události skutečně nemuselo nikdy dojít," řekl Klimša.

Andrej Babiš přijel na jednání do Karviné v rámci vícedenní návštěvy Moravskoslezského kraje. Během víkendu navštívil festival Colours of Ostrava, v pondělí objížděl firmy v okolí Opavy. V úterý navštívil ještě nošovický pivovar Radegast a setká se s voliči ve Frýdku-Místku.

Opozice návrh kritizuje

Pravicová opozice s návrhem ministra financí Andreje Babiše nesouhlasí . "Ze svého by jim nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné jako vyhodit 700 milionů," řekl bývalý ministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předlužená OKD podle ní nebude nikdy schopna státu peníze vrátit.

Společnost OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh. Svým věřitelům dluží více než 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard korun. OKD se potýká s nedostatkem hotovosti. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark tento měsíc uvedl, že se podnik neobejde bez pomoci státu a v případě reorganizace bude na financování svých provozů během roku 2016 potřebovat externí úvěr v rozmezí 700 milionů až jedné miliardy korun. Existuje podle něj vysoké riziko, že by jinak firma musela zastavit provoz.

Podnikatel Zdeněk Bakala zmíněný v článku vlastní společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Související