Segwaye v Praze od srpna nepotkáte
Segwaye v Praze od srpna nepotkáte
autor: Wikimedia Commons - ŠJů, (CC BY 4.0)

Na zasedání městské rady v Praze bylo schváleno nařízení o provozu osobních přepravníků, díky kterému by již v první polovině srpna měl platit zákaz jízdy na pozemních komunikacích v pražské památkové rezervaci pro vozítka segway. Tímto rozhodnutím vyslyšeli radní mnohé stížnosti. Vozítka na některých místech omezovala provoz, na jiných místech ohrožovala bezpečnost nejen chodců. 

Pražská památková rezervace se rozléhá na území Prahy 1 a části Prahy 2, zčásti však zasahá do Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. Na žádost radnice na Praze 6 však na tomto území zákaz platit nebude.

Zákon o silniční dopravě

Omezení sagwayů umožnila novela zákona o silniční dopravě, který ve své předchozí úpravě považoval vozítko za chodce. Tato úprava však neodpovídala rychlosti ani pohybu chodce, v některých historických částech Prahy, například na Malé Straně, jezdí turisté na elektrických vozítkách na silnici, chodníky jsou totiž příliš úzké. "Zákaz jsme rozšířili i na vozovky. Pokud by se všechny ty segwaye přesunuly z pěších zón na silnice a turisté by se více než dopravě věnovali památkám, vystavovali bychom tím nebezpečí jak je samotné, tak všechny řidiče," uvedla k zákazu primátorka Adiana Krnáčová.

Dle zákona v nynějším znění nemohou být takové osobní přepravní prostředky provozovány na chodníku, stezce pro chodce a cyklisty, dále ve vozovce. Obce však mohou svým nařízením určit místa, kde bude možné vozítko používat. Na smíšených stezkách pro chodce a cyklisty se segway musí pohybovat na straně pro cyklisty.

Segway a Praha

V ulicích centra Prahy se pohybuje přibližně 400 registrovaných segwayů, jezdí pak v několika okruzích, za jejichž projetí zaplatí turisté až 2000 korun. Proti rozhodnutí městské rady se tedy ostře ohradila Asociace Segway ČR, znamená totiž nezaměstnanost pro přibližně 300 lidí.

Zákaz jízdy na segwayi budou v ulicích upravovat značky, jejichž osazení by mělo trvat přibližně 60 dní. "Zákaz bude platit 15 dní od vyhlášení. Městská policie bude do té doby, než budou osazené značky, přistupovat k uživatelům domluvou," upřesnila primátorka na tiskové konferenci. Poté by měla být jízda sankcionována pokutou do 2 tisíc korun.

Informační kampaň

Vzhledem k tomu, že uživateli vozítek jsou převážně turisté, je dle Adriany Krnáčové potřebné turistům poskytnout například pomocí brožur informace o tom, že vozítka již používat nesmí.

Autoři: Lukáš Šikel