Až 20 tisíc Ukrajinců by mohly zaměstnat tuzemské firmy. Mají o ně zájem textilky, oděvní firmy, ale i podniky z automobilového průmyslu včetně mladoboleslavské Škodovky. Ta už několik měsíců hledá pracovníky pro svůj závod v Kvasinách. Z celkového počtu 2000 nově vznikajících pracovních míst se zatím ze zdrojů českého trhu práce podařilo obsadit jen zhruba polovinu. "Hledáme vhodné uchazeče zejména na pozice automechanik, karosář, svářeč, operátor výroby a operátor logistiky. Pociťujeme ale nedostatek lidí se správným profilem," popisuje Jana Bahníková ze Škody Auto. Personalisté věří, že právě mezi Ukrajinci by je mohli najít.
Jenže dostat do Česka žádanou pracovní sílu z Ukrajiny není snadné. Konzulát ve Lvově je přetížený, systém VisaPoint, prostřednictvím kterého si žadatelé o zaměstnanecká víza registrují termíny pro podání žádosti, nestíhá uspokojovat poptávku. Ani květnové navýšení zaměstnanců úřadu o pět, což mělo umožnit vyřídit ročně až o 5000 žádostí více, zatím podle zkušeností českých firem zlepšení nepřineslo.
"Nevyřešilo se vůbec nic. VisaPoint nefunguje. Naši lidé se do něj nedostanou," říká ředitel výrobce kuchyňských spotřebičů Isolit-Bravo Kvido Štěpánek.
Trh hledá zkratky
Na neuspokojenou poptávku zareagovaly polské agentury práce. Ty mají oproti české konkurenci hned dvě výhody. Zatímco tuzemské agentury nemohou ze zákona zaměstnávat a zprostředkovávat pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii, pro polské agentury takové omezení neplatí. Navíc Varšava je v udílení pracovních povolení Ukrajincům pružnější než Praha.
"Ukrajinským občanům v Polsku, pokud délka jejich zaměstnání nepřekročí šest měsíců, stačí pouhá registrace na vojvodském úřadu práce," popisuje základní princip náměstek generálního inspektora práce ČR Jiří Macíček. Podle statistik polského ministerstva práce a sociální politiky rozdají tamní úřady stovky tisíc takových zjednodušených certifikátů ročně.
"Ano, přišla nám nabídka z Polska," potvrzuje Štěpánek a dodává: "Zatím jsme ji nevyužili, protože jsem lokální patriot. Pokud se ale situace v Česku nezlepší, nemohu vyloučit, že bychom po nabídce nějaké polské agentury v budoucnu sáhli."
Na to, zda je cesta přes Polsko legální, tuzemské úřady nedokážou dát jednoznačnou odpověď. "Cizinecká policie, pokud takovéto občany zjistí, je v některých krajích z České republiky vyhostí, v některých případech policisté konstatují, že je všechno v pořádku," popisuje současnou situaci Macíček. Podle mluvčí ředitelství cizinecké policie Kateřiny Rendlové mají krajské útvary v nakládání s cizinci volnou ruku, navíc při rozhodování o vyhoštění mohou hrát roli drobnosti, například to, zda tu cizinec má vazby.
Podle ministerstva práce by teoreticky měli mít Ukrajinci vysílaní do Česka skrze polské agentury povolení tuzemského úřadu práce. To ovšem s ohledem na ochranu trhu práce jen tak nedostanou. Zároveň ale resort připouští, že zákon zná i výjimky. "Povolení se nevyžaduje ve zvláštních případech. Například podle § 98 písmeno k) zákona o zaměstnanosti nepotřebuje cizinec, který byl vyslán na území ČR, povolení v rámci poskytování služeb zaměstnavatelem usazeným v jiném členském státu Evropské unie," uvádí Miluše Trefancová, která má na ministerstvu na starosti otázky z oblasti trhu práce.
Kvalifikační fiasko
Jasnou odpovědí na poptávku českých firem měla být zjednodušená procedura přijímání, kterou kabinet premiéra Bohuslava Sobotky schválil koncem loňského roku. Avšak místo očekávaných 500 ukrajinských IT expertů jich zatím novinku využilo jen 92. Vláda zacílila špatně, míní hospodářská komora. Firmy hledají spíš dělníky.
Znalci z oblasti trhu práce teď úřadům doporučují, aby sáhly po polském řešení, tedy variantě, kdy by Ukrajincům pro vstup na český trh práce stačila místo víza jen registrace na tuzemském úřadu práce. "V tomto směru byla polská vláda osvícenější než ta česká. Ukrajinci jsou dobrá pracovní síla, snadno se integrují, kulturně jsou blízcí, navíc je u nich ohromná vůle odejít do zahraničí za prací," upozorňuje prezidentka Asociace zprostředkovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová.
Ačkoliv i ministerstvo práce připouští, že vstup Ukrajinců do Česka je podle nyní platné legislativy komplikovaný, polskou cestu odmítá. Jediné, co je teď ve hře, je rozšíření zjednodušené procedury pro kvalifikované pracovníky.