Ústavní soud rozhodoval ve věci střídavé péče u otce, kterému dle rozhodnutí okresního soudu v Hradci Králové náleželo více času stráveného se svými dětmi než podle dohody s exmanželkou. Toto rozhodnutí vzhledem ke špatné komunikaci zamítl odvolací krajský soud. Ústavní soud však rozhodl, že v případě střídavé péče rodičů by se soud měl rozhodovat hlavně dle zájmů dítěte. Podle nálezu by si dítě mělo být schopné budovat na oba dva rodiče stejnou vazbu. 24% času tráveného s otcem je tedy dle nálezu v pořádku a krajský soud vydá nové rozhodnutí. 

Skutkové podstaty

Otec dvou synů se po rozvodu v roce 2012 s matkou dětí dohodl na svěření potomků do její péče. Scházel se s dětmi každý druhý víkend od pátku do neděle. V roce 2014 však zažádal o úpravu styku, kdy požadoval střídavou péči. „Okresní soud návrh stěžovatel na změnu péče o syny zamítl s odkazem na názor znalkyně a opatrovníka. Soud zároveň stanovil styk stěžovatele se syny, opřel se přitom o posudek znalkyně, která doporučila rozšíření styku o přespání mezi dvěma všedními dny,“ upřesňuje tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Otec proti tomuto rozhodnutí podal odvolání, nicméně krajský soud kvůli špatné komunikaci mezi rodiči střídavou péči zamítl a zúžil i otcův čas strávený s dětmi podle rozsudku okresního soudu.

Co na to ÚS?

Ústavní soud zrušil rozsudek Krajského soudu, který argumentoval tím, že péče uložená okresním soudem připomíná střídavou péči. I přesto, že střídavá péče nemusí nutně znamenat péči o děti každým z rodičů přesně polovinu času, čas otce strávený s dětmi střídavou péči dle rozsudku nepřipomínal. „Tento argument však není obecně relevantním pro omezení styku. Byť střídavá péče nemusí nutně znamenat přesnou polovinu času mezi rodiči, tak styk vymezený okresním soudem se střídavé péči neblíží ani zdaleka, ve skutečnosti měl být stěžovatel s dětmi 24 % času posuzováno v období dvou týdnů,“ říká Sedláčková.

Ústavní soud také upozornil, že střídavá péče je běžným prostředkem pro styk rozvedených rodičů s dětmi a čítá mnoho kladů jak z pohledu rodiče, tak z pohledu dětí, a to převážně ve stejné možnosti navazování vztahů mezi oběma rodiči a dětmi. V nálezu však také podotýká, že pokud je péče o děti řešena po rozvodu dohodou a děti jsou svěřeny matce, kde jsou spokojeny, může být obtížnější v budoucnu péči pozměnit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.