V dokumentu "Analýza problematiky exekučního prostředí s akcentem na dislokaci exekutorských úřadů a nákladovost exekuce" ministerstvo spravedlnosti uvádí potřebu snižování exekutorských tarifů. Důvodem je nadhodnocení práce exekutora vzhledem k ostatním profesím. Proti použitým údajům, ale i proti argumentům ministerstva se ostře ohradila Exekutorská komora ČR. Ta je po předkládání připomínek připravená podat ústavní stížnost.
Po zveřejnění analýzy svolala EK ČR sympozium na téma Odměna exekutora a náhrada nákladů, o kterém jsme psali zde. „Exekutorská komora v rámci připomínkového řízení zejména rozporuje nevhodný přístup, kdy ministerstvo přistoupilo k úpravě odměňování exekutorů, aniž by jej řešilo v kontextu s dalšími právními předpisy, především s připravovanou novelou exekučního a občanského soudního řádu,“ uvádí Petr Vorlíček a David Sahula v tiskové zprávě Exekutorské komory ČR.
Ústavní stížnost
Pokud nedojde ke zohlednění připomínek podaných Exekutorskou komorou, jsou exekutoři připraveni iniciovat ústavní stížnost. „Návrh nového odměňování exekutorů nereflektuje skutečnost a povede k rušení mnoha exekutorských úřadů, což způsobí drastický propad ve vymahatelnosti práva,“ potvrzuje Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory. „Jsme odhodláni se bránit nekoncepčním zásahům do vykonatelnosti práva v ČR všemi dostupnými prostředky včetně iniciace ústavní stížnosti,“ dodává.
Exekutorská komora podkládá nepoužitelnost ministerské analýzy hned několika argumenty:
- Výpočty jsou postaveny na datech od 122 exekutorských úřadů, nicméně v době, kdy byla analýza zpracovávána, jich bylo v ČR 156
- V souvislosti se mzdou byl použit prostý aritmetický průměr, který dle EK ČR není směrodatný. Měla být využita střední hodnota (medián)
- Ministerstvo předpokládá 600 exekucí na zaměstnance, nicméně běžný zaměstnanec exekutora je schopný pracovat na 200 exekucích
- V analýze se nepočítá s náklady na vymáhání spisů starších 1 roku. Průměrná exekuce probíhá kolem 5 let
- Exekutorská komora ČR zpochybňuje také osobu Antonína Stanislava, který je tvůrcem analýzy. Ten byl ministrem zbaven své funkce
Je vyhláška protiústavní?
Exekutoři se svých tarifů vzdát nechtějí, podporu však nachází i mezi dalšími orgány, ti se v připomínkovém řízení k exekutorům přidali. „Protiústavnost ministerské vyhlášky spatřujeme především v tom, že podmínky a omezení pro výkon určitých povolání včetně profese soudních exekutorů mohou být stanoveny pouze zákonem a nikoli vyhláškou. Svým postupem ministr toto pravidlo, které je zaručeno Listinou základních práv a svobod, obchází, protože vytváří na exekutory takový ekonomický tlak, který povede k jejich redukci,“ vysvětlila Pavla Fučíková.
Pokud by začala vyhláška platit, již od 1. ledna 2017 by došlo ke snížení exekutorského tarifu o třetinu. Následně by byl dle dosavadních plánů snížen o další třetinu.