Zkratka Ochranného svazu autorského OSA vyvolává především mezi mnohými pořadateli akcí a majiteli veřejných provozoven, kde je slyšet hudba, nebývalou míru emocí i vášní.
Ti se nyní opět pořádně rozčílili a je možné, že poslanci jejich stesky vyslyší.
Nejnovější vášně vznikly poté, co zástupci OSA oznámili zvýšení poplatků za reprodukovanou muziku od roku 2017 o třicet jedna až padesát procent, což znamená, že více do kapes musí sáhnout všichni majitelé veřejných podniků, kde hraje rádio či televize.
"Navýšení o padesát procent se bude týkat měst nad osmdesát tisíc obyvatel. U menších míst toto navýšení takové nebude, v obcích do tisíce obyvatel půjde jen o třicet jedna procent," uvedla mluvčí OSA Šárka Chomoutová. Například za hrající rádio by provozovatel ve velkém městě zaplatil měsíčně místo současných 186 korun 279 korun a na malé vesnici 195 korun místo současných 148 korun.
50 procent
bude tvořit zvýšení poplatků za rozhlas a televizi na
veřejných místech ve
velkých městech.
Ke zvýšení poplatků není důvod
Provozovatelé takových podniků, stejně jako starostové, se ale bouří a nemíní se s něčím takovým smířit.
"Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele," stěžuje si například místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček, který je starostou Křižánek na Vysočině.
Sdružení už požádalo o zásah ministerstvo kultury a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který má zkoumat, zda OSA nezneužívá svého postavení. Obě instituce ještě nijak nerozhodly, ale podle informací HN by OSA mohla narazit v Poslanecké sněmovně.
V současnosti v ní totiž leží hned dva návrhy novely autorského zákona, kterými se budou poslanci na podzim zabývat, jeden je vládní, druhý senátní. Při jejich projednávání by kromě jiného mohlo přijít na přetřes i počínání Ochranného svazu autorského.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později