Ministerstvo vnitra má slovenské firmě Temparano zaplatit osmdesát milionů korun za to, že jí neoprávněně vypovědělo smlouvu na provoz lázní, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 10. O rozhodnutí informoval v pátek server Aktuálně.cz.

Verdikt soudu není pravomocný, zatím není jasné, jestli se proti němu resort odvolá. Částku má uhradit příspěvková organizace ministerstva Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, která hotely spravuje.

V roce 2008 ministerstvo firmě Temparano pronajalo lázeňské komplexy v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích za 23 milionů ročně. Audit, který si resort nechal udělat, přitom navrhoval téměř dvojnásobný pronájem v rozmezí 37 až 45 milionů.

Stát měl navíc nadále platit údržbu domů a investovat do nich zhruba osm milionů ročně. I když se později podařilo dojednat, že údržbu bude provádět firma Temparano, resort smlouvu bezdůvodně zrušil. 

O pronájmu čtyř lázeňských domů rozhodl v roce 2008 tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Argumentoval tím, že soukromník se bude starat lépe než stát.

Uvedený verdikt přitíží tehdejšímu řediteli Zařízení služeb Romanu Fidlerovi. Právě on svým podpisem smlouvu vypověděl. A to navíc bez souhlasu vedení resortu. Hájí se nicméně tím, že firma sama hrozila vypovězením smlouvy kvůli chybám resortu a mohla si nárokovat ušlý zisk ve výši až 750 milionů korun, takže vnitru podle svých slov vlastně ušetřil. "To, jak jsem se rozhodl, byl nejlepší a nejvýhodnější způsob," vyjádřil se Fidler loni v dubnu u soudu.

Související