České soutěžní právo se s největší pravděpodobností do konce letošního roku dočká velmi významné změny v pojetí soukromoprávní odpovědnosti za porušení pravidel hospodářské soutěže. Vzhledem k účinnosti Směrnice Evropského parlamentu Rady 2014/104/EU ze dne 26. listopadu 2014 o určitých pravidlech upravujících žaloby o náhradu škody podle vnitrostátního práva v případě porušení právních předpisů členských států a Evropské unie o hospodářské soutěži (dále jen "Směrnice") a povinnosti členských států tuto Směrnici nejpozději do 27. prosince 2016 do tuzemských právních řádů implementovat, předložil Úřad hospodářské soutěže (dále jen "ÚOHS") vládě návrh zákona o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže a o změně zákona o ochraně hospodářské soutěže (dále jen "návrh zákona"). Tento návrh zákona má v českém právním řádu provést pravidla obsažená ve Směrnici, která mají za cíl to, aby mohli spotřebitelé a soutěžitelé, kterým byla v důsledku porušení právních předpisů na ochranu hospodářské soutěže způsobena škoda, účinněji a jednodušeji uplatňovat soukromoprávní nároky. Návrh zákona bude zvláštním právním předpisem, který bude lex specialis vůči obecným předpisům práva civilního, konkrétně vůči občanskému zákoníku a občanskému soudnímu řádu. Současně dojde k začlenění implementačních ustanovení do předpisu upravujícího veřejnoprávní ochranu hospodářské soutěže, uvádí se rovněž v důvodové zprávě. Navrhovaná právní úprava je v souladu s právem EU, zejména s čl. 101 a 102 Smlouvy o fungování pravidel Evropské unie (čl. 81 a 82 Smluv o založení Evropského společenství) v návaznosti na nařízení Rady (ES) č. 1/2003 a současnou právní judikaturou Soudního dvora Evropské unie ve věci 360/09, Pfleiderer, 2011, I-516, ve kterém je zakotveno právo každé osoby uplatnit nárok na náhradu škody způsobené jednáním omezujícím nebo narušujícím hospodářskou soutěž.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.