Čtyři bývalí radní včetně exprimátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka jsou vinni, že zadali nezákonnou zakázku na Opencard. Svoboda dostal podmínku 2,5 roku, Hudeček dva roky. Hudeček i Svoboda se proti verdiktu obratem odvolali. Podle Svobody může rozsudek ohrozit demokracii. Státní zástupce Tomáš Lejnar označil podmíněné tresty za adekvátní. I podle mnohých jejich politických soupeřů však byli exprimátoři odsouzeni neprávem.

Spolu s nimi je vinen i tehdejší ředitel odboru informatiky Jan Teska, radní pro informatiku Eva Vorlíčková a náměstek odpovědný za dopravu Josef Nosek. Všichni dostali podmíněné tresty od dvou do tří let. Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný.

Každý z pětice odsouzených je povinen uhradit městu škodu ve výši 40 tisíc korun, ve zbytku odkazují město na civilní soud. Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.

Verdikt nad desítkou bývalých pražských radních padl po více než roce a 57 dnech strávených v soudní síni. Obvinění způsobili hlavnímu městu škodu 25 milionů korun. Soud nicméně žalovanou škodu snížil z žalobou uváděných 25 milionů na "nejméně 17,6 milionu".

Radní podle soudce Alexandra Sotoláře rozhodli o zadání zakázky přímo firmě Haguess přesto, že v průběhu rozhodování vznikly pochybnosti o účelnosti a zákonnosti zakázky. "Při narušení hospodářské soutěže zásadně zvýhodnili společnost Haguess," odůvodnil soudce Sotolář. Zbylé obžalované soud osvobodil, protože toto jednání není "ve vztahu k nim trestným činem".

"Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc," řekl Svoboda novinářům při odchodu z budovy pražského městského soudu.

Hudeček kauzu označil za politickou a proti verdiktu se odvolal. "Zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5letém Kafkově Procesu bohužel má za následek úplný opak. No nic, bojujeme dál," konstatoval Hudeček na Twitteru.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů.

Odsouzených exprimátorů se zastali i jejich kolegové z jiných stran. "Černý den pro justici, právní stát i spravedlnost. Kompromitovaná pražská politika, justice a ÚOKFK ze záhrobí. Trestáni, kdo chtěli nápravu," napsal na Twitteru například lidovecký poslanec Ivan Gabal.

Například pražští piráti pak vidí zásadní problém v tom, že u soudu nestanul bývalý primátor Pavel Bém. "Soud neřešil podstatu a smysl projektu elektronické karty Opencard, ale jedno konkrétní politické rozhodnutí, které se stalo dlouho po mém odchodu z čela města, a já s ním nemám nic společného," tvrdí Bém na svém facebookovém profilu. Během doby, kdy byl Bém primátorem se však o Opencard začalo mluvit a projekt se začal připravovat.

Napoprvé případ, který mu předložila žalobkyně Dagmar Máchová, dostal na stůl soudce Petr Novák. Ten jej vrátil k došetření – především kvůli kvalitě posudků, na kterých stála obžaloba. Státní zástupkyně se ale odvolala k vrchnímu soudu, který jeho usnesení o vrácení zrušil a rozhodl, že místo Nováka jej má řešit jeho kolega Alexander Sotolář.

57 dní a 9680 stran spisu

Proces tak začal loni prvního září. Všichni obžalovaní se hájili tím, že zakázku na pokračování provozu zadali firmě Haguess bez soutěže, protože jinak by hrozil kolaps systému. Nikomu jinému ji podle nich nešlo zadat i kvůli tomu, že firma měla na systém autorská práva. A argumentovali i posudky, které si nechali udělat.

V jednací síni strávil Sotolář 57 dní. "Ke konci srpna měl spis 9680 listů a 60 svazků. Není to definitivní počet, vyvíjí se to," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci, podle níž bylo před soudem vyslechnuto 36 svědků. "Někteří i několik dní a opakovaně," dodala.

Než dospěl proces ke konci, změnila se také osoba žalobce – nadřízení postavili kritizovanou Máchovou mimo službu, protože ji vyšetřuje policie pro její postup v některých kauzách. Případ převzal její kolega Tomáš Lejčar. Ten v polovině srpna, kdy začaly závěrečné řeči, navrhl většinu obžalovaných zprostit obžaloby a zbytku dát nízké podmíněné tresty.

Obžalované radní přišlo v den vyhlášení rozsudku před budovu soudu podpořit i několik desítek mladých lidí. Ti poukázali na to, že podobných zakázek, za které jsou stíhaní - tedy oslovením jediného zájemce -, zadávají české úřady a ministerstva, desítky. "Nechceme hodnotit, zda to byl správný postup. Ale chceme upozornit, že stejně zadávají zakázky mnohde jinde a nikdo to nestíhá," řekl organizátor happeningu Eugen Liška. Účastníci si donesli několik desítek červených balonků, které nechali symbolicky odletět - stejně tak jako "odletěly" bez zájmu policie a žalobců uvedené desítky podobných zakázek.

Zkušený soudce

Alexander Sotolář má již se složitými kauzami, v jejichž pozadí je i politika, zkušenosti. Loni například řešil údajné tunelování papíren Neograph – otec a syn Sittovi čelili obžalobě, že tunelovali podnik, který zakládali a i vlastnili. 

Před třemi lety pak Sotolář udělil dvouletou podmínku Zbyňku Průšovi, který napsal ministru financí Miroslavu Kalouskovi dva e-maily, v nichž vyhrožoval, že se "oblepí několika kily silné trhaviny" a přijde na jednání vlády. Za terorismus mu hrozilo 15 let vězení, Sotolář mu dal "jen" dvouletou podmínku.

Sotolář také řešil případ úředníků Komerční banky v čele s Jiřinou Kaplanovou, kteří čelili obžalobě, že dávali neoprávněně úvěry velkouzenáři Františku Chvalovskému. Nejdříve jí udělil pětiletý trest, poté ale vrchní soud případ kvůli špatně postavenému obvinění ze strany policie případ zcela zrušil a přikázal vše vyšetřit a projednat znovu. Napodruhé dal Sotolář Kaplanové dvouletou podmínku, ale než stihl případ projednat odvolací soud, přišla amnestie Václava Klause.

Související