Čtyři bývalí radní včetně exprimátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka jsou vinni, že zadali nezákonnou zakázku na Opencard. Svoboda dostal podmínku 2,5 roku, Hudeček dva roky. Hudeček i Svoboda se proti verdiktu obratem odvolali. Podle Svobody může rozsudek ohrozit demokracii. Státní zástupce Tomáš Lejnar označil podmíněné tresty za adekvátní. I podle mnohých jejich politických soupeřů však byli exprimátoři odsouzeni neprávem.
Spolu s nimi je vinen i tehdejší ředitel odboru informatiky Jan Teska, radní pro informatiku Eva Vorlíčková a náměstek odpovědný za dopravu Josef Nosek. Všichni dostali podmíněné tresty od dvou do tří let. Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný.
Každý z pětice odsouzených je povinen uhradit městu škodu ve výši 40 tisíc korun, ve zbytku odkazují město na civilní soud. Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.
Verdikt nad desítkou bývalých pražských radních padl po více než roce a 57 dnech strávených v soudní síni. Obvinění způsobili hlavnímu městu škodu 25 milionů korun. Soud nicméně žalovanou škodu snížil z žalobou uváděných 25 milionů na "nejméně 17,6 milionu".
Radní podle soudce Alexandra Sotoláře rozhodli o zadání zakázky přímo firmě Haguess přesto, že v průběhu rozhodování vznikly pochybnosti o účelnosti a zákonnosti zakázky. "Při narušení hospodářské soutěže zásadně zvýhodnili společnost Haguess," odůvodnil soudce Sotolář. Zbylé obžalované soud osvobodil, protože toto jednání není "ve vztahu k nim trestným činem".
"Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc," řekl Svoboda novinářům při odchodu z budovy pražského městského soudu.
Hudeček kauzu označil za politickou a proti verdiktu se odvolal. "Zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5letém Kafkově Procesu bohužel má za následek úplný opak. No nic, bojujeme dál," konstatoval Hudeček na Twitteru.
Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů.
Odsouzených exprimátorů se zastali i jejich kolegové z jiných stran. "Černý den pro justici, právní stát i spravedlnost. Kompromitovaná pražská politika, justice a ÚOKFK ze záhrobí. Trestáni, kdo chtěli nápravu," napsal na Twitteru například lidovecký poslanec Ivan Gabal.
Například pražští piráti pak vidí zásadní problém v tom, že u soudu nestanul bývalý primátor Pavel Bém. "Soud neřešil podstatu a smysl projektu elektronické karty Opencard, ale jedno konkrétní politické rozhodnutí, které se stalo dlouho po mém odchodu z čela města, a já s ním nemám nic společného," tvrdí Bém na svém facebookovém profilu. Během doby, kdy byl Bém primátorem se však o Opencard začalo mluvit a projekt se začal připravovat.
Napoprvé případ, který mu předložila žalobkyně Dagmar Máchová, dostal na stůl soudce Petr Novák. Ten jej vrátil k došetření – především kvůli kvalitě posudků, na kterých stála obžaloba. Státní zástupkyně se ale odvolala k vrchnímu soudu, který jeho usnesení o vrácení zrušil a rozhodl, že místo Nováka jej má řešit jeho kolega Alexander Sotolář.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později