Dle verdiktu musí prezidentská kancelář zaplatit náklady na soudní proces pražskému zastupitelovi za stranu Pirátů Jakubu Michálkovi, který chtěl získat informace v souvislosti s amnestií před koncem volebního období Václava Klause v roce 2013. Jeho přímá žádost ke kanceláři prezidenta byla zamítnuta s tím, že prezident nemusí amnestii nikomu odůvodňovat. Proto se rozhodl věc postoupit Městskému soudu v Praze. Ten konstatoval nepřezkoumatelnost rozhodnutí Hradu a kanceláři žádost vrátil k novému projednání.
O co Michálkovi šlo?
Amnestie vyhlášená v roce 2013 Václavem Klausem se týkala dohromady 111 tisíc odsouzených a obviněných lidí. Kromě kratších trestů se jednalo i o trestné stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Michálek předpokládá, že se na amnestii nepodílel prezident sám. Ve své žádosti se tak snaží dopátrat, kteří lidé a případně instituce se podílely na přípravě finální podoby amnestie a kdo ji sepsal. „Jde o informace, na které má veřejnost právo vzhledem ke značné kontroverznosti amnestie a jejím dopadům,“ vyjádřila se Hana Marvanová, Michálkova advokátka. Tím, že informace poskytnuty nebyly, porušila prezidentská kancelář dle stěžovatele zákon o svobodném přístupu k informacím.
Je třeba rozhodnout znovu
"Rozhodnutí vedoucího Kanceláře prezidenta republiky se ruší a věc se vrací k dalšímu řízení," uvedl předseda soudního senátu Městského soudu v Praze Ladislav Hejtmánek. "Stručně: nebylo tam (v rozhodnutí kanceláře) to, co tam být mělo. To ale neznamená, že říkáme, jak by se mělo rozhodnout. Musí se rozhodnout znovu,"
Právník Hradu Marek Nespala zdůraznil, že v mezidobí došlo k výměně prezidentů. Miloš Zeman však jako Klausův nástupce přislíbil, že amnestii prošetří, a tak jeho kancelář zveřejnila materiál, který vypátrala. Materiál, který si Michálek žádá, podle Nespaly však neměla kancelář však k dispozici kvůli tomu, že institut amnestie je autonomním projevem prezidentovy vůle.
Co bude dál
Marvanová navrhuje jako další postup vyslechnutí samotného bývalého prezidenta, nadále jeho tajemníka Ladislava Jakla, bývalou šéfku hradní legislativy Danu Římanovou, exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), Zemanova kancléře Vratislava Mynáře a dva právníky, Pavla Hasenkopfa a Zdeňka Koudelku.
Sám Hasenkopf se vyjádřil, že amnestii připravovalo ministerstvo spravedlnosti. Vyskytly se spekulace, že autorem textu byl státní zástupce Zdeněk Koudelka. „Nemůžu to potvrdit, ani vyvrátit. Nevím to. Jsem si ale jist, že návrh vznikl na ministerstvu spravedlnosti,“ uvedl Hasenkopf. „Žádný zaměstnanec Ministerstva spravedlnosti ČR, se nepodílel na textu lednové amnestie,“ uvedl tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Tato vyjádření byla poskytnuta v květnu roku 2013. Zdali bude skutečnost rozdílná, se uvidí v případě, pokud k výslechům jmenovaní potenciální autoři svolí.