Poslanci schválili zákon o střetu zájmů, který kvůli šéfovi hnutí ANO získal přezdívku "lex Babiš". Pokud novelu schválí i Senát a prezident, znamená to konec médií v rukou členů vlády, což se týká Andreje Babiše. Soukromé impérium ministra financí, které stojí na pilířích politické moci, mediálního vlivu a podnikatelské síly, tak nejspíše v příštím volebním období dozná změn.
Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se dále nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Členové vlády by si ale i nadále mohli ponechat většinové podíly v korporacích.
Úpravy kritizovalo hlavně hnutí ANO. Jeho předseda Babiš je majitelem vydavatelství Mafra, pod nějž patří deníky MF Dnes a Lidové noviny, rádio Impuls nebo televize Óčko. Ovládá také firmu Agrofert.
"Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," reagoval bezprostředně Babiš, když sledoval hlasování poslanců na obrazovce v předsálí sněmovny.
Po hlasování řekl, že počká, až zákon o střetu zájmů posoudí Senát a prezident, pak se poradí o dalším postupu s právníky. Uvedl také, že šéf opoziční ODS Petr Fiala definitivně potvrdil, že zákon je namířen přímo proti jeho osobě. "Nerozumím, proč někdo upírá základní právo vlastnit," uvedl. Tradiční politické strany hlasovaly znovu spolu, dodal.
Pro hlasovalo celkem 135 poslanců, z nichž 48 bylo za ČSSD, 31 za KSČM, 24 za TOP 09, 15 za ODS, 12 za KDU-ČSL a za Úsvit tři. Naopak proti byli převážně poslanci z hnutí ANO. Zákonu o střetu zájmů dalo "ne" celkem 37 z nich a hlasování se jich zdrželo pět, jmenovitě například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková nebo Jiří Zlatuška.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 30 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později