Místo dosud plánovaného navýšení důchodů o 200 korun měsíčně se bude konat nejspíše navýšení třísetkorunové. Potřebných 3,5 miliardy korun v rozpočtu ministr financí Andrej Babiš (ANO) našel a návrh na navýšení důchodů předloží vládě. O obou dvou variantách se bude jednat ve středu, nicméně třísetkorunový návrh oceňuje i ČSSD, tudíž je pravděpodobné, že ho vláda odhlasuje. 

Důchody korelují u poloviny průměrné mzdy

V případě schválení návrhu na zvýšení o 200 korun měsíčně by v nejvyšší variantě celkového růstu průměrného starobního důchodu měl přírůstek činit až 308 korun, v důsledku by tak činil důchod částku 11 745 korun. Základní výměra důchodu se zvýší o 110 korun. To odpovídá nárůstu procentní výměry o jedno procento.

Pro případ navýšení o 300 korun se vyjádřila ministerská zpráva: "Odhaduje se, že v důsledku očekávané velmi nízké inflace v roce 2016 vzroste v tomto roce reálná hodnota průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu o 0,2 procenta a v roce 2017 o 1,4 procenta. Relace průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu k průměrné mzdě se odhaduje v roce 2017 na úrovni 40,1 procenta (52,9 procenta k čisté mzdě), to je o 0,4 procentního bodu méně než v roce 2016.“

 

Spor o zásluhy

I díky volbám do Poslanecké sněmovny panuje mezi koaličními stranami rivalita. Je zřejmé, že ANO i ČSSD chtějí získat sympatie svých voličů, a proto je důležité, aby zásluhy jednotlivých politických stran byly viditelné. V tomto případě jde však o situaci, kdy ČSSD i ANO tvrdí, že navýšení důchodů o 300 korun měsíčně vychází právě z jejich kabinetu.

Vicepremiér Babiš měl avizovat navýšení důchodů o 300 korun již v březnu, potřebné finance mu však dle vlastních slov vzaly ČSSD a KDU-ČSL, a to při navýšení rozpočtu pro vědu a výzkum, které označil za zbytečně vysoké. „Jsem ráda, že po měsících hádek, kdy já chtěla 300 korun a on jen 200 korun, si vzpomněl na svůj slib," tvrdí na svém twitterovém účtu Michaela Marsková (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí. Tvrzení Marksové potvrdil i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Související