Prezident Zeman je oproti svým předchůdcům známý pro svůj negativní postoj k udělování milostí. Václav Havel jich udělil 1247, Václav Klaus pak 412. Miloš Zeman omilostnil od května 2013 pouze 3 pachatele, všechny kvůli zdravotnímu stavu. Již na začátku svého volebního období avizoval, že milosti bude udělovat pouze omezenému množství humanitárních případů. Řízení o milostech tak v roce 2013 přesunul na ministra spravedlnosti, ten pomocí své kanceláře žádosti, kterých je ročně kolem 600, posuzuje. Ty, které prošly přísnými kritérii nastavenými prezidentem, mu pak jsou postoupena.
Podání žádosti
Státní zástupkyně podala na ministerstvo spravedlnosti žádost o omilostnění může po mozkové příhodě, který byl trestně stíhán pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Dle zástupkyně není poškozený schopný chápat díky následkům mozkové příhody smysl trestního řízení. Zároveň však konstatovala, že v případě pokračování stíhání je možné, že by soud pouze přiznal vinu obviněného a od potrestání by upustil vzhledem k době, která od činu uplynula.
Přečinem, kvůli kterému měl být muž stíhán, by dle informací získaných tiskem mělo být řízení automobilu bez řidičského průkazu.
Abolice
Zastavení trestního stíhání, ke kterému udělením milosti došlo, se nazývá abolice. "Oproti ´běžným´ milostem je její udělení zpřísněno tím, že kromě rozhodnutí prezidenta republiky musí rozhodnutí o milosti spolupodepsat předseda vlády," vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.
Předchozí milosti
První milost udělil president až v letošním únoru, a to muži, který byl odsouzený ke 3 letem vězení za nepříliš závažnou trestnou činnost majetkové podstaty, jejíž část si odpykal. Kvůli svému zdravotnímu stavu však byl převezen do nemocnice. Druhá milost byla udělena v květnu, znovu ze zdravotních důvodů. V součtu muži zkrátil trest o přibližně 29 měsíců. Tato milost však byla vzhledem k recidivě obviněného poměrně kritizována.