Před koncem minulého roku změnilo vedení pražského magistrátu pravomoci jedné ze svých akciovek, Operátora ICT, který spravuje Lítačku. Pozměněné stanovy určují, jaké má firma povinnosti, práva a zásady hospodaření.

Jenže podle ministerstva vnitra to udělalo protizákonně a nařídilo primátorce Adrianě Krnáčové, aby vše vrátila do původního stavu.

Podle primátorky je ale taková změna běžnou praxí, a proto výzvu ministerstva ignorovala. Vnitro tak nyní pražský magistrát zažalovalo. A v žalobě, pod kterou je podepsaný ministr vnitra Milan Chovanec, chce, aby správní soud Praze nařídil vrácení původních stanov. 

Na problém upozornilo na jaře občanské sdružení Oživení – to dlouhodobě sleduje střety zájmů a upozorňuje na korupci.

Právník Oživení Marek Zelenka upozorňuje na to, že vedení města svým rozhodnutím zneprůhlednilo transparentnost společností. "Změnou stanov lze naprosto změnit cíl a fungování společností, o kterých původně rozhodovali všichni zastupitelé. A kvůli tomu skrývají městské společnosti velký korupční potenciál, neboť selhává jejich kontrola," říká Zelenka.

Primátorka si ale za svým postupem celou dobu stojí. "A navíc máme stanovisko právníků, které náš postup podporuje," řekla před časem Krnáčová.

Změna by se dotkla všech krajských měst

Problém se ale netýká jen Operátora ICT. Praha změnila stanovy bez souhlasu zastupitelstva třeba i Technické správě komunikací, Pražské plynárenské, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy a dalším firmám, které spravují mnohamiliardový majetek.

Přiznává to i sama primátorka, která ale dodává, že pokud má ministerstvo pravdu, jeho rozhodnutí zasáhne celou republiku.

"Podle našich informací zdaleka nejde jen o Prahu. Není ale v našich silách prověřit všechny městské společnosti v republice," dodává právník Zelenka.

"Pokud by ministerstvo vnitra mělo pravdu, znamenalo by to zásadní precedens, na jehož základě by se neplatnými stala většina stanov, které někdy v minulosti doznaly změny, a to i u dalších krajů a měst. Je to obvyklá praxe, která se v posledních 25 letech aplikuje nejen v Praze, ale v podstatě v celé České republice," řekla Krnáčová.

Pražská primátorka není daleko od pravdy. Úplně stejně postupovaly v minulosti třeba Plzeň, Brno a další velká města už od devadesátých let i přesto, že na změnu stanov má vyhrazenou pravomoc zastupitelstvo.

A zrušení již provedených změn by tak provázelo mnoho problémů.

Související