Nově jmenovaný náměstek ministra financí pro rozpočet Petr Pavelek má jednoznačnou podporu svého šéfa Andreje Babiše. A to navzdory tomu, že figuruje v dluhopisové aféře, která státní finance stála miliardy korun. Působil na odboru řízení dluhu v době, kdy ministerstvo uzavíralo kontrakty na zajištění vydaných dluhopisů za podmínek, které zjevně zvýhodňovaly komerční banky.
Podle Babiše Pavelek za chyby, které nyní prošetřuje policie, nemohl. Zdůrazňuje jeho odborné kvality. "Pan Pavelek je určitě dobrý odborník a vydělává ve spolupráci se mnou velké peníze na tom, že si půjčujeme na negativní úrok," řekl Babiš HN. Za záporný úrok, kdy investoři de facto doplácí za nákup dluhopisů, si však půjčuje řada evropských států, často zadluženějších, než je Česko. Pozici ministerstva financí jako dlužníka navíc výrazně posiluje blížící se konec intervencí ČNB, které do Česka lákají zahraniční peníze.
"Důležité je, že to je úředník, že to není žádný politický nominant," zdůvodňuje Babiš výběr Pavelka.
Ten se náměstkem pro veřejné rozpočty stane od 1. října. Pavelek působil na ministerstvu od roku 2010 coby dlouholetý šéf odboru Řízení státního dluhu a finančního majetku.
Trestní oznámení přišlo dlouho po auditu
Chyby se zajišťováním dluhopisů v cizí měně měl podle ministra na svědomí hlavně Pavelkův předchůdce v čele odboru řízení dluhu Jiří Franta, na kterého ministerstvo podalo trestní oznámení. Na něm má podle zdroje HN pracovat plzeňská expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Policie však od května, kdy na aféru upozornily HN, ani nevyslechla autory interního auditu. Protože jde o poměrně složité téma, shánějí vyšetřovatelé na pomoc odborníky, kterých v tuzemsku není mnoho. Navíc někteří mají co do činění se státním řízením dluhu a jsou tak ve střetu zájmů. Vrchní státní zastupitelství se na zaslané dotazy zatím nevyjádřilo.
Babiš trestní oznámení podal až s ročním zpožděním po návrhu auditorů a poté, co mu HN poslaly otázky k tématu. Nyní ministr tuto prodlevu zdůvodnil vzájemnými spory mezi bývalými náměstky. „Gregor bránil internímu auditu bránil,“ uvedl Babiš. Exnáměstek Jan Gregor už dříve prohlásil, že audit považuje od začátku za zmanipulovaný kvůli údajnému konfliktu zájmů auditorů.
Podpis referenta Babišovi nevadí
Pavelek je coby referent odboru podepsán nejméně pod jednou ztrátovou transakcí, a to pod tzv. swopcí s Morgan Stanley z roku 2004, při níž ministerstvo hned na začátku tratilo podle odborníků sto až dvě stě milionů korun. Kontraktu s americkou investiční bankou a Pavelkova podpisu pod ní si všiml ministerský audit, který i v tomto případě navrhl podat trestní oznámení. "Pavelek byl řadový referent," hájí svého nového náměstka Babiš.
Morgan Stanley se k transakci opakovaně odmítla vyjádřit. Sám Pavelek podíl na údajných pochybeních popírá.
Pavelek, který se do výběrového řízení na post náměstka přihlásil ještě předtím, než HN na dluhopisovou aféru upozornily, na rozdíl od Franty vždy platil za odborníka na danou oblast. Na pražské VŠE přednáší o řízení vládních financí na globálním trhu.
Náměstek pro rozpočet má klíčovou roli při sestavování státních rozpočtů. Zastřešuje odbornou stránku při sestavování kapitol a zároveň se potýká s požadavky jednotlivých ministerstev a politiků.
Pavelkův předchůdce mezi evropskými auditory
Funkce se uvolnila v květnu po odchodu Jana Gregora, který nyní zastupuje Česko u Evropského účetního dvora. Pavelek patřil mezi lidi z Gregorova okolí. Společně také odmítali podíl na nevýhodných obchodech s dluhopisy, na něž upozornil loňský audit. Podle Gregora naopak Pavelek činnost odboru zprůhlednil a zefektivnil.
Má pověst znalého úředníka, jenž působí racionálně, až asketicky. V branži se pohybuje už 15 let. Na ministerstvu financí pracoval v letech 2001 až 2009, následně přešel do České spořitelny. Po více než roce se na ministerstvo vrátil, odbor řízení dluhu vede od srpna 2010.
S přispěním Martina Ťopka