Zubařské ordinace v Česku pacienti často opouští až o tisíce korun chudší, protože zdravotní pojišťovny řadu stomatologických zákroků neproplácí. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) teď připravuje plán, který by lidem umožnil se pojistit právě pro případy, že by u zubaře museli zaplatit velkou částku.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se v červencovém rozhovoru s HN pozastavil nad tím, proč pojišťovny podobnou možnost už dávno nenabízejí.
"Prostor pro zdravotní připojištění by tady nepochybně byl, ale zatím se zdá, že pojišťovny o to nejeví zájem," řekl.
Podobně se vyjádřil také během setkání s ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem, který sám považuje nabídku komerčního připojištění za logickou. Teď ministr vítá, že VZP převzala iniciativu. "Vnímám to jako pozitivní snahu v oblasti zubní péče, kde už dnes pacienti musí za řadu výkonů platit," podotkl.
30 tisíc
Až tolik stojí zubní implantát.
2,5 tisíce
Až tolik stojí bílá plomba.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím konkrétní obrysy připojištění nechce blíže komentovat.
"Jakékoliv − byť třeba dílčí − výstupy od nás dostane jako první ministr Němeček," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Zdravotní pojišťovny ze zákona nemohou nabízet komerční pojištění. VZP má ale dceřinou akciovou společnost, která dnes se zájemci sjednává třeba pojištění pro případ, že dostanou rakovinu a přijdou kvůli nemoci o příjmy.
Pojištění, které se vztahuje i na samotnou léčbu nádoru, nabízí třeba komerční pojišťovna Kooperativa. Ale nákladný zubní implantát, který může stát až desítky tisíc, neproplácí. "Pojištění nadstandardní zdravotní péče, které by zahrnovalo například doplatky u stomatologa, bohužel nenabízíme," uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Podobně jsou na tom konkurenční Allianz nebo ČSOB Pojišťovna.
Sociálnědemokratický ministr Němeček už před časem přiznal, že ufinancovat české zdravotnictví je stále větší problém a vyšší spoluúčast pacientů je nevyhnutelná. Byla to přitom právě sociální demokracie, kdo před dvěma lety prosadil zrušení regulačních poplatků.
Němečkovi proto nezbývá než trvat na tom, aby péče byla bezdoplatková. Podpořit připojištění u těch několika málo výkonů, které si dnes hradí pacient sám, je pro Němečka cestou nejmenšího odporu. Rozšíření seznamu zákroků, které by pojišťovny neproplácely, zatím na obzoru není.
Vyšší spoluúčasti pacientů je přitom nakloněný i ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, podle něhož by pacienti měli mít právo si za nadstandardní péči připlatit.
Zavést ve zdravotnictví takzvané nadstandardy, tedy vyčlenit nad základní péči výkony, které by si pacienti platili sami, zkoušel už ministr zdravotnictví v pravicové vládě Petra Nečase Leoš Heger (TOP 09). Zákon ale zrušil Ústavní soud.
Tomu nevadily nadstandardy jako takové, ale to, že norma nedefinovala nadstandardní péči dostatečně jasně.
A právě na zpřehlednění toho, na co a za jakých podmínek má pacient nárok, by měla vláda napřít síly, myslí si expert na medicínské právo ze společnosti PwC Legal Ondřej Dostál.
"Stát by měl přesně a pravdivě vymezit rozsah solidárně hrazené péče. Tím zároveň zrcadlově vymezí prostor pro spoluúčast, tedy i produkty komerčního připojištění," říká Dostál.