Ministr kultury Daniel Herman je stále zaměstnancem Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, na který se Herman obrátil již před třemi lety poté, co byl odvolán z funkce ředitele ústavu a současně i propuštěn.

"Soud rozhodl, že jeho propuštění bylo v hrubém rozporu se zákonem," uvedl jeho advokát Michal Pacovský. "Je to nepravomocné, samozřejmě se odvoláme," reagoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Hermanovu reakci redakce shání.

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala Hermana z funkce ředitele po necelých třech letech v dubnu 2013. Zdůvodnila to výhradami vůči jeho práci.

Herman to ale neuznal a označil své odvolání za politicky motivované. A obrátil se na soud, kde žaloval jak odvolání z funkce, tak výpověď z pracovního poměru.

Odvolání z funkce platí

Soud již dříve pravomocně potvrdil, že jeho odvolání z funkce ředitele bylo platné. Podle soudu měla rada ústavu k tomuto kroku kompetence. A letos v dubnu pak Nejvyšší soud zamítl Hermanovo dovolání.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Markéta Písaříková tak nyní rozhodovala o jeho výpovědi z pracovního poměru. "Pan Herman trvá na tom, že je dál zaměstnancem," potvrdil jeho advokát Pacovský.

A Písaříková mu dala za pravdu. Podle ní měl ústav Hermanovi po jeho odvolání nabídnout jiné místo. Nové vedení ústavu to ale neudělalo.

"Vzhledem k jeho kvalifikaci přicházelo v úvahu jediné místo a to bylo místo tiskového mluvčího," uvedl Ryjáček a připomněl tím, že předtím byl Herman mluvčím České biskupské konference.

"Ale nabídnout odvolanému řediteli místo tiskového mluvčího, které vyžaduje naprostou loajalitu, to by bylo absurdní. Zvlášť když se tak vymezil proti nové ředitelce, která nastoupila na jeho místo," dodal Ryjáček.

Ústav se prý snažil vyřešit vše smírem a nabízel mu i odstupné ve výši dvou měsíčních platů, ale marně. "Jde mu evidentně o peníze, 150 tisíc je mu zřejmě málo," konstatoval Ryjáček. Pokud totiž verdikt potvrdí odvolací soud, ústav mu navíc bude muset vyplatit ušlou mzdu ode dne výpovědi.

Související