Prezident Miloš Zeman nejmenuje generálmajorem ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Jmenování navrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), na pondělním zasedání krok podpořila vláda.

Prezident nevyhoví ani druhému Pelikánovu návrhu, podle něhož se měl stát Dohnalův náměstek Simon Michailidis brigádním generálem.

Zdroj blízký ministerstvu spravedlnosti sdělil, že Hrad o svém rozhodnutí informoval zatím neoficiálně a bez udání důvodu. Podle informací redakce se Zeman rozhodl ve středu odpoledne v reakci na to, že Pelikán otevřeně kritizoval prohlášení ústavních špiček k návštěvě dalajlamy.

Dohnal o tom, že se generálmajorem nestane, ví. "Je to prezidentovo právo. Vážím si toho, že mě pan ministr a vláda navrhli. Že pan prezident odložil mé povýšení a jmenování mého náměstka, to mi nepřísluší komentovat," řekl.

Cítí ale, že by si povýšení zasloužil. "Jsem přesvědčený, že jsme s mým náměstkem odvedli kus práce v rámci nové koncepce a progrese směrem k modernímu evropskému vězeňství," dodal.

Ministerstvo spravedlnosti se k nejmenování Dohnala odmítlo vyjadřovat.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechce ke jmenování nových generálů poskytovat komentáře až do státního svátku 28. října, kdy Hrad jejich jména veřejně oznámí.

Pelikán ve středu při vystoupení na semináři v Senátu uvítal setkání některých zákonodárců s dalajlamou s tím, že je rád, že se celá země "nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností".

Reagoval tak na úterní prohlášení Zemana, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedů obou komor parlamentu o tom, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně.

"Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby," uvedl dále.

Prohlášení ústavních činitelů naopak ocenil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, podle kterého "může zmírnit možné nepříznivé dopady".

Ministrův návrh se týkal tradičního povyšování důstojníků prezidentem, které se koná u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik Československa. Vedle Dohnala měl být povýšen i náměstek vězeňského bezpečnostního sboru Michailidis, který má v gesci vzdělávání a odborné zacházení.

Mezi dalšími kandidáty na generálmajory, jež vláda podpořila, je šéf hradní vojenské kanceláře Jan Kaše, velitel vzdušných sil Jaromír Šebesta a poradce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Generály by se měli stát náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek nebo náměstek ředitele hasičů Slavomír Bell.

Související