Prohlášení Pavla Rychetského bylo vydáno v reakci na rozhodnutí o neudělení vyznamenání pro Jiřího Bradyho a prohlášení nejvyšších představitelů v souvislostí s návštěvou laureátem Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy. Vyjádření osobního názoru z pozice předsedy Ústavního soudu je dle jeho slov však pouze reakcí na dotazy novinářů týkající se jeho účasti na slavnosti 28. října ve Vladislavském sále, jiný charakter mít nemělo.

„Prohlášení čtyř nejvyšších činitelů bych očekával spíše v případě vyhlášení války,“ zdůraznil Pavel Rychetský na panelové diskusi o budoucnosti české justice. S jednáním Hradu ve vztahu k udělení vyznamenání Jiřímu Bradymu se neztotožňuje, nicméně oslav 28. října ve Vladislavském sále se zúčastní. Na otázku studenta Právnické fakulty Univerzity Karlovy, zdali je nutné slavit nejvýznamnější český svátek na Hradě s lidmi, se kterými nesouhlasí, odpověděl, že Hrad je místo, kde se svátek slaví, a proto se zúčastní. 

Politický názor předsedy Ústavního soudu

Ústavní soud se dříve v nálezu vyjádřil, že soudce by měl být zdrženlivý během prezentace názoru k politické situaci. V případě soudce Kydalky, který se vyjadřoval k volbám v Mnichovicích, kde vlastní chatu, bylo rozhodnuto, že takové jednání odporuje předpokladu, že se rozhodnutí soudu odvíjí od základních demokratických principů, nestrannosti a zaručené nezávislosti soudu. O nálezu jsme psali zde.

„Prohlášením jsem reagoval na dotazy novinářů, kteří se neustále ptali na to, zdali se zúčastním oslav 28. října,“ vysvětluje Rychetský. Na otázku, zdali má takové vyjádření splňovat i morálně výchovnou funkci pro veřejnost odpověděl, že jako soudce Ústavního soudu se takto může vyjadřovat pouze judikaturou.

Související